Aranygóllal lett Európa-bajnok Franciaország
Nem nyújtotta a legjobb teljesítményt és nem játszotta a legszebb focit a világbajnoki címvédő a kontinensbajnokság döntőjében, mégis, a torna folyamán mutatott magabiztos, ellentmondást nem tűrő játékával kiérdemelte, és cserecsatárainak góljaival meg is szerezte a sikert a francia válogatott. Az olaszok szinte felhagytak bunkerfutballjukkal, és eddigi legjobbjukat adták, mégsem sikerült befejezniük a művüket.

Toldo kivédte a hollandok szemét
A Peruzzi és Buffon távolmaradásával az olaszok első számú kapusává avanzsált Francesco Toldo lett a második elődöntő főhőse: összességében öt tizenegyest hárított (kettőhöz nem kellett hozzáérnie), és a squadra azzurra, miután emberhátrányban is 0-0-ra mentette a meccset, büntetőpárbajjal vette az utolsó akadályt a vasárnapi Eb-döntő előtt.

A portugálok dicstelenül búcsúztak
Rendkívüli izgalmakat hozott az Euro2000 első elődöntője, a francia válogatott egy, a 116. percben értékesített büntetővel harcolta ki a továbbjutást Portugáliával szemben. Az Abel Xavier kezezéséért megítélt 11-est a játékvezető a partjelzőjére hagyatkozva fújta be, ami ellen a portugálok hevesen tiltakoztak. A reklamáló játékosok közül Figót és Nuno Gomest kiállították, a meccs után lemondott Coelho, a portugálok mestere.

A spanyolok nem tudták átlépni saját árnyékukat
A csoportmeccsekből az utolsó utáni pillanatban továbbjutó spanyol válogatott a franciák ellen nem járt sikerrel. A világbajnoki címvédőt Zidane juttatta vezetéshez, ezt Mendieta büntetőből kiegyenlítette, de nem sokra rá Djorkaeff beállította a végeredményt. Az utolsó percben Raul lábában volt a hosszabbítás, a Real Madrid támadója viszont nem találta el a kaput 11-esből.

Hollandia kiütötte Jugoszláviát
A két hazai válogatott közül életben maradt hollandok Kluivert 3, Overmars 2 és Govedarica öngóljával 6-1-re verték Jugoszláviát. A plávik becsületgólját természetesen Milosevics szerezte, aki 5 találattal fejezte be a tornát. Bizonyos értelemben erőn felül teljesítettek jugók: ezúttal senkit sem állítottak ki közülük, sőt még sárga lapot sem kaptak.

Itália ismét verhetetlennek bizonyult
A magyar válogatott két leendő vb-selejtezőbeli ellenfelének összecsapásán minden úgy történt, ahogyan várható volt: az olaszok nem technikai, sokkal inkább taktikai tudásukkal tönkretették a románok minden elképzelését, és Gheorghe Hagit ismét kiállították, mert nem bírta a feszültséget.

Portugál győzelem az első dél-európai negyeddöntőben
Az Euro2000 sokadik meccse bukott el szombat este az Amsterdam Arenában a játékvezető alkalmatlanságán. A remekül szervezett török csapatot szétzilálta egy indokolatlan kiállítás, a portugálok pedig kihasználták az ölükbe hullott lehetőséget.

Mindenki elégedett lehet a D csoport helyosztóján
Már az előző fordulóban eldőlt, hogy a D csoport élén Franciaország és Hollandia végez, ám nem lehetett tudni, milyen sorrendben. Erről döntött a világbajnok és a házigazda derbije, melyet végül a hollandok nyertek, ám a franciák sem lehetnek elégedetlenek: a barátságos meccsre emlékeztető összecsapáson jól mozgott a tarcsi, a vereség után pedig maradhat eddigi belgiumi szálláshelyén Lemerre együttese.

Smícer megmentette a csehek becsületét
Két, eddig pont nélkül álló együttes csapott össze a D csoport liege-i találkozóján: a cseh-dán meccsen az Euro2000-en jobban szereplő csehek megérdemelten szereztek 3 pontot, míg a dánok rúgott gól nélkül voltak kénytelenek távozni Belgiumból. Mindkét cseh gólt a Liverpoolban játszó Vladimír Smícer lőtte, a dánok legveszélyesebb embere Töfting volt.

Igazi vesztes nélkül ért véget a Spanyolország - Jugoszlávia
Az Eb legjobb meccsét játszotta egymással Spanyolország és Jugoszlávia szerda délután a bruges-i Jan Breydel stadionban. Hét gól még nem született egy mérkőzésen a tornán, ráadásul a spanyol győzelem ellenére mindkét csapat nyertesnek érezhette magát, hiszen ezzel az eredménnyel ez a két válogatott jutott a C csoportból a legjobb nyolc közé. Ja, és a jugók ismét tíz emberrel fejezték be a találkozót.

A norvégok a lefújás után búcsúztak
Drámai körülmények között esett ki a norvég válogatott az Euro2000-ről. A Szlovénia elleni döntetlennel még nyolc közé jutottak volna az északiak, ha a csoport másik meccsén, a spanyol-jugoszláv derbin nem nyernek a spanyolok. A spanyolok viszont az 5 perces hosszabbítás vége előtt 1 perccel egyenlítettek, majd az utolsó pillanatokban a győzelmet is kicsikarták, így a norvégek - akik már az öltözőben ünnepeltek - csomagolhatnak.

A halálcsoport megölte a nagyhatalmakat
A halálcsoportnak elkeresztelt A-jelű négyest a legnagyobb tradíciókkal rendelkező válogatottak bukták el. Németország mindössze egyetlen rúgott góllal zárta a tornát, Anglia pedig annak ellenére búcsúzott, hogy a románok elleni találkozón saját kezében volt a sorsa. A szigetországiak kiesése teljesen megérdemelt, a döntő meccsen (is) stílustalanul, szétesően játszottak, a végig többet támadó románok a hajrában kicsikarták a továbbjutást.

A portugál fakó megalázta Németországot
A cseresorával kiálló portugál válogatott megalázó vereséget mért az Eb címvédőjére. A szervezetten és szellemesen játszó csapat Sergio Conceicao mesterhármasával végleg az Eb egyik legnagyobb esélyese lett. A német válogatottról már a torna előtt is lehetett sejteni, hogy szétesőben van, az viszont egyenesen tragédia, hogy mindössze egyetlen rúgott góllal abszolválták az Euro2000 küzdelmeit.

Törökország a legjobb nyolc között
A török labdarúgás legnagyobb sikerének lehettek tanúi a brüsszeli Baldvin király stadionban hétfő este lejátszott Törökország-Belgium mérkőzés nézői. A papírformával nem törődve a délkelet-európai válogatott szabályosan leiskolázta a rendkívül balszerencsés házigazdákat.

Félgőzzel is nyertek az olaszok
Dino Zoff rendesen felforgatta a már biztos továbbjutó olasz válogatottat: a kezdőcsapatban csak Toldo, Maldini és Iuliano maradt, a többiek (Del Piero kivételével, aki néhány percet azért már játszott) most debütáltak az Eb-n. Jellemző a svédekre, hogy erejükből még a szép búcsúra sem futotta és 2-1-re kikaptak motiválatlan ellenfelüktől.

A jugók néha játszották, néha ölték a focit
A C csoport nyitómeccsén rendkívül defenzív játékkal, már-már antifutballal előrukkoló norvégok most fordított szituációt élhettek át, mint a spanyolok ellen: hamar hátrányba kerültek a jugoszlávokkal szemben, így nekik kellett volna támadniuk, erre azonban képtelenek voltak. A hajrában a Plávik rengeteg szabálytalansággal, színészkedéssel tördelték a játékot, nem csoda, hogy megint 10 emberrel fejezték be a meccset.

Nem meggyőző spanyol győzelem
A C csoportban előbb a Spanyolország-Szlovénia összecsapást rendezték, ahol a jóval esélyesebb spanyol együttes csak 2-1 arányban tudott győzni. 1-0-nál a spanyolok megint kaptak egy különös gólt, a szlovénok viszont megint elaludtak és egy percen belül "beállt" a végeredmény. Az utolsó fordulóban az ibériaiak ellenfele Jugoszlávia lesz.

A német átok megtört Anglián
A Lineker-mondás többé nem érvényes: ezt az angol-német összecsapást végre sikerült megnyernie Beckhaméknek, köszönhetően a manchesteri sztár újabb gólpasszának, amit Shearer fejelt Kahn kapujába. Ez az egy gól a kiesés szélére sodorta Németországot és a továbbjutás felé Angliát.

Romániát elhagyta a szerencséje
Ha van tipikus Eb-meccs, akkor az ilyen: 92 percen keresztül semmi, csak a labda és az egy pont őrzése, érezhető félelem a végzetes hibától, amely a hosszabbítás utolsó másodperceiben bekövetkezik. A 87. percben csereként beállt Costinha egy időn túl fejelt góllal bejuttatta a portugálokat a negyeddöntőbe.

Újra 3 pontot ért Rijkaard cseréje
A holland válogatott lépést tart a franciával a D csoportban. Bár a tulipánok csak a második félidőre virultak ki igazán, Rijkaard csapata egyre markánsabb futballt mutat be. A csehek elleni vitatott győzelem után most Kluivert, Ronald de Boer és Zenden is betalált, Van der Sar hálóját viszont (egyenlőre) még büntetőből sem lehet bevenni.

Francia öröm, cseh bánat és a kötelező három gól
A világbajnokok valószínűleg igen, az előző Európa Bajnokság második helyezettjei viszont szinte biztosan nem lesznek ott az idei futball EB legjobb nyolc csapata között. A D csoport második fordulójának nyitómérkőzésén a francia válogatott hullámzó színvonalú meccsen 2-1 arányban legyőzte a cseheket.

Kiesési rangadó lett a svéd-török meccsből
A Svédország-Törökország találkozón a felek utoljára kerülhettek volna igazán közel a továbbjutáshoz, ebből azonban nem sok látszott. A rossz edzőmeccs és a grundfoci között ingadozó színvonal leginkább az olaszokat nyugtathatta meg, akik már biztosan továbbjutnak, de megkönnyebbülhettek a belgák is, akiknek szintén nem kell sok a negyeddöntő eléréséhez.

Az olaszok nem brillíroztak, csak nyertek
Ahogy a spanyol-norvég, úgy az egyetlen szerdai találkozó is csalódást okozott: a squadra azzurra trükkök nélkül, mégis könnyedén fektette két vállra a házigazda belga válogatottat az Euro2000 B csoportjának első második fordulóbeli mérkőzésén.

Hat gólt hozott a délszláv rangadó
A szlovén válogatott alaposan rácáfolt az őket kimondva-kimondatlanul lesajnáló közvéleményre: egy órányi játék után 3-0-ra vezetett a világsztárokkal telezsúfolt jugoszlávok ellen. Ekkor viszont az addig teljesen dekoncentrált jugó klasszisok cáfoltak rá szinte mindenre, egyik meghatározó emberük kiállítása után 7 perc alatt döntetlenre hozták a meccset.

A spanyolok itt voltak, de a focijukat otthon felejtették
Megszületett az Euro2000 eddigi legnagyobb meglepetése: Norvégia 1-0-ra legyőzte Spanyolországot, amely klubsikerei után nem tudott sem érdekeset, sem nagyot alkotni a C csoport első mérkőzésén.

Portugál parádé Eindhovenben
Az Euro2000 eddigi legélvezetesebb meccsét játszotta Portugália és Anglia. Öt szépségdíjas gól esett, Figóék 0-2-ről fordították meg az A csoport esti rangadóját. A kapott gólokat leszámítva a portugálok szinte hibátlan teljesítménnyel rukkoltak elő.

Moldovan megverhette volna a németeket
Az A csoport nyitómeccsén gyors román vezetés után feljöttek és egyenlítettek a német. A találkozó hátralévő részében Bierhoffék dolgoztak ki több helyzetet, a legnagyobb lehetőséget viszont Moldovan hagyta ki. A játék minőségéről - érthetően - mindkét fél elégedetlenül nyilatkozott.

Collina nem akart ünneprontó lenni
Így azonban igazságos sem maradt. Az olasz játékvezető a nap második vitatható tizenegyesét megítélve 1-0-s győzelmet szerzett az egyébként csak vergődő házigazda hollandoknak, míg a csehek nemcsak hősies küzdelmükért, de számtalan, csak a balszerencsének "köszönhetően" kimaradó helyzetükért is legalább döntetlent érdemeltek volna.

A világbajnok ott folytatta, ahol két éve abbahagyta
A francia nemzeti tizenegy parádésan vágott neki az Euro2000-nek: három gyönyörű gólt szerezve magabiztosan verte Dánia együttesét, amelyben ezúttal Peter Schmeichel sem nyújtotta a tőle megszokott (igen magas) szintet. A dánoknak cudar nehéz dolga lesz Hollandia és Csehország ellen kiharcolni a továbbjutást.

Dallas adta a győzelmet az olaszoknak
Nem mintha nem érdemelte volna meg a láthatóan jobb olasz válogatott a sikert az Euro2000 második napjának első mérkőzésén az izguló törökök ellen, a skót Hugh Dallas bíró azért egy büntetővel bebiztosította nekik azt. Az arnhemi délután melegében a mérkőzés színvonala hagyott némi kívánnivalót maga után.

Hazai győzelem az Euro2000 nyitónapján
Látványos nyitóünnepséggel kezdődött szombaton Brüsszelben a belga-holland közös rendezésű Európa-bajnokság. A nyitótalálkozón a házigazda belgák 2-1-re legyőzték Svédországot.