




 |
 |

A huligánok különtornája is kezdetét vette Belgiumban Brüsszel belvárosa péntek késő este több ponton csatatérré vált: Angliából érkezett, a szurkolók közé vegyült részeg és kötekedő garázdák romboltak az utcákon. Charleroi-ban egy angol szurkolót törökök megkéseltek. A belga kormánynak az Euro2000 fegyelmi ügyeivel foglalkozó bizottsága szombaton úgy határozott, hogy az elmúlt éjszaka zavargásai során letartoztatott 350 külföldit, túlnyomórészt angolokat visszatoloncolja hazájukba. További húsz huligán ellen bírósági eljárást folytatnak le.

Huligánok, jegyüzérek, szurkolók Egyre több gondot okoznak az Euro2000-en a huligánok. Eindhoven központjában nem árulnak üveges és dobozos söröket az incidensek megelőzése érdekében, Brüsszelben angolok csaptak össze a rendőrökkel. Bruges-ben jegyüzéreket vettek őrizetbe, Amszterdamban nézőcsúcs született a holland-cseh meccsen.

Collina vezeti az angol-németet Az UEFA megnevezte újabb öt mérkőzés játékvezetőit. Az Euro2000 egyik legérdekesebbnek ígérkező találkozóját, a szombati Anglia-Németország derbit az a Pierluigi Collina dirigálja, aki egy holland tizenegyessel megverette a cseheket. Charleroi városa szinte ostromállapotban várja a találkozót, ami ráadásul nemcsak presztízskérdés mindkét csapatnak, hanem a továbbjutás szempontjából is sorsdöntő.

Adams és McManaman nem játszhat a németek ellen Tony Adams és Steve McManaman sérülés miatt nem léphet pályára az angol labdarúgó-válogatottban, amely szombaton Charleroi-ban a címvédő Németország ellen folytatja Európa-bajnoki szereplését.
|
|
 |
 |

|
 |
 |
|
 |
 |
 |
 |
A német átok megtört Anglián
2000. június 17., szombat, 23.39
A Lineker-mondás többé nem érvényes: ezt az angol-német összecsapást végre sikerült megnyernie Beckhaméknek, köszönhetően a manchesteri sztár újabb gólpasszának, amit Shearer fejelt Kahn kapujába. Ez az egy gól a kiesés szélére sodorta Németországot és a továbbjutás felé Angliát.
 |  Szerencse, hogy jó meccs volt, különben csak a randalírozásra emlékeznénk | 1985. június 12-én, tehát több mint 15 évvel ezelőtt nyert utoljára az angol nemzeti tizenegy Németország (akkor még NSZK) ellen, az egy Mexikóvárosban rendezett barátságos találkozó volt, tétmérkőzésen legutóbb 1966. július 30-án, az angliai világbajnokság döntőjében győztek a háromoroszlánosok. Utoljára 1996-ban, az angliai Eb elődöntőjében találkozott a két csapat, a mérkőzés hivatalosan 1-1-es döntetlenre végződött, a később megnyert fináléba Németország jutott, mert Gareth Southgate kihagyta a hatodik tizenegyest.
Ilyen előtörténet és az egész napos balhé után muszáj volt felülkerekednie az angoloknak a korábbi összeállításaikhoz képest nagyon halovány németeken. Az ironikus az egészben az, hogy ilyen jól a fiatalabbak még sosem láthatták játszani Matthäusékat, és a német darálófoci legelszántabb gyűlölői is azt gondolhatták: mindkét gárda továbbjutást érdemelne ezután a meccs után. Kicsi a valószínűsége, hogy így lesz.
 |  Jancker légi csatája Ince-szel és Campbell-lel | Az előző fordulóhoz képest mindkét csapat változott kicsit, a legsúlyosabb veszteségeket angol részről McManaman, német oldalról Bierhoff elvesztése jelentette (a végeredmény tükrében valószínű, hogy az aranygóljával négy éve a németeket Európa-bajnokká tevő csatár ezen a tornán már nem lép pályára). A sokat kritizált Matthäus természetesen a kezdőben kapott helyet, viszont Kevin Keegan kihagyta Adamst, nemcsak hátsérülése, de a portugálok elleni bizonytalankodása miatt is. Collina ijesztő ábrázatát nézve könnyű volt asszociálni a tavalyi Bajnokok Ligája-döntőre, ahol Basler mesteri szabadrúgás-gólja után a 91. és a 92. percben szerzett gólokkal a Manchester United megverte a Bayern Münchent. Collina akkor kifogástalanul vezetett, de az Euro2000 első körében "elkövetett" tizenegyese a hollandok javára aggódással töltötte el a drukkereket.
Akik egyébként szétverték fél Charleroi-t a mérkőzés előtt. A rendőrség 98 személyt tartóztatott le, Jacques Van Gompel polgármester szerint közülük 78 huligán hosszabb ideig őrizetben marad. A csendőrség és a rendőrség azt a megoldást választotta, hogy megszállta a város központját, a II. Károly teret és a két ellenkező oldalra szorította a németeket és az angolokat. Rövid időre vízágyúkat is bevetettek a verekedők szétkergetésére, de egy órával később még mindig repültek a kávéházi asztalok és székek. Délután a belga védelmi minisztérium által rendelkezésre bocsátott két nagy szállító repülőgépen az éjszakai brüsszeli és charleroi-i zavargások 343 tettesét visszaszállítottak Angliába.
 |  Vízágyúzni kellett a huligánokat | A nappal szemben az angolok kezdték a mérkőzést, az első támadást a németek vezették, Jancker volt nagyon aktív, Campbell csak nagy erőfeszítések és kis szabálytalanságok árán tudta tartani a "bajor tankot", akit Ziege és Deisler a két szélről tömött labdákkal. Ezek hárman, valamint középen Hamann és Scholl az első félórában folyamatos tűz alatt tartották az angol állásokat, az első angol lehetőség a 35. percben adódott, akkor viszont Owen fejesét Kahn csak egy bravúros mentéssel (és a kapufa segítségével) tudta az alapvonal mögött tudni. Egy két Beckham-beadás, és elkezdett felpörögni az angol válogatott: Scholes lőtt kapura kétszer, de azután a németek ismét benyomták őket: jellemző, hogy a játék 36%-ban az angol tizenhatos előterében zajlott.
A szórakoztató első félidő után Ziege-é az első lövés, és még mindig lendületben a németek, többet játszanak, okosan és szépen próbálnak előretörni. meglepetés ezek után, hogy az angolok szereznek vezetést. Egy ártalmatlan szituációban elkövetett fault után Beckham eszméletlenül pontos beívelése éppen fejen találja Shearert, aki az ötös bal sarkáról a hosszú sarokba fejel: 1-0.
 |  Shearer első idei gólja a legfontosabb volt egyben | A pálya német felét innentől gyakorlatilag letolhatták volna Franciaországba, Jeremiesék törtettek, törtettek, és azon a térfélen jobbára csak Matthäus és Kahn tartózkodott, kivéve, amikor Wise és Shearer megpróbáltak kontrázni. Nagyon jól játszottak a németek, csak éppen az angol védelem verhetetlennek bizonyult. Erich Ribbeck kissé meglepő húzással lecserélte Jeremiest, és persze Kirstent, aki talán labdához sem ért, valamint Deislert, aki elfáradt a Wise-zal való nagy rohangálásban (a Hertha ifjú tehetségét McManaman valószínűleg "megölte" volna ugyanott). Keegan Owen helyett Gerrarddal rontotta csapatát, de muszáj volt a középpályát erősítenie, valamint a sántító Scholest pótolta a nagyon népszerű Barmbyval. Utóbbi segített is sokat, de az angolok a meccs vége felé már a támadásaikkal is azon voltak, hogy kevesebbet legyen a németeknél a labda, és miközben azok 16 kapura lövésig jutottak Shearerék nyolcával szemben, a szigetországbeliek vitték el a győzelmet Charleroi-ból.
Az utolsó csoportmeccsét ugyanitt játssza az angol válogatott, a Hagi nélküli románokat talán nem lesz nehéz legyőzni, de már a döntetlen is elég lehet, ha a németek nem verik meg Portugáliát. A most nagyszerű focit bemutató címvédő viszont csaknem reménytelen helyzetben van.
A csoport, 2. forduló:
Anglia - Németország 1-0 (0-0)
Charleroi, 30 ezer néző, v: Collina (olasz)
Anglia: Seaman - G. Neville, Keown, Campbell, Ph. Neville - Beckham, Ince, Scholes (Barmby, 72.), Wise - Shearer, Owen (Gerrard, 61.)
Németország: Kahn - Babbel, Matthäus, Nowotny - Deisler (Ballack, 72.), Hamann, Jeremies (Bode, 78.), Ziege - Scholl - Jancker, Kirsten (Rink, 70.)
gól: Shearer (53.)
sárga lap: Beckham (41.), illetve Jeremies (42.), Babbel (89.)
[mécs]
|
|
 |
|