A D csoport állása

Dallas adta a győzelmet az olaszoknak
Nem mintha nem érdemelte volna meg a láthatóan jobb olasz válogatott a sikert az Euro2000 második napjának első mérkőzésén az izguló törökök ellen, a skót Hugh Dallas bíró azért egy büntetővel bebiztosította nekik azt. Az arnhemi délután melegében a mérkőzés színvonala hagyott némi kívánnivalót maga után.

A világbajnok ott folytatta, ahol két éve abbahagyta
A francia nemzeti tizenegy parádésan vágott neki az Euro2000-nek: három gyönyörű gólt szerezve magabiztosan verte Dánia együttesét, amelyben ezúttal Peter Schmeichel sem nyújtotta a tőle megszokott (igen magas) szintet. A dánoknak cudar nehéz dolga lesz Hollandia és Csehország ellen kiharcolni a továbbjutást.




Collina nem akart ünneprontó lenni
2000. június 12., hétfő, 0.16

Így azonban igazságos sem maradt. Az olasz játékvezető a nap második vitatható tizenegyesét megítélve 1-0-s győzelmet szerzett az egyébként csak vergődő házigazda hollandoknak, míg a csehek nemcsak hősies küzdelmükért, de számtalan, csak a balszerencsének "köszönhetően" kimaradó helyzetükért is legalább döntetlent érdemeltek volna.

Fotó: Reuters

Az ember, aki túljátszotta a
szerepét: Pierluigi Collina
Az 1996-os Európa-bajnoki döntőben Bierhoff aranygólja vetett véget a cseh sikersorozatnak, most azonban már rögtön az első csoportmeccsen szinte elejét vették egy hasonló menetelésnek. Az európai élvonalba akkor üstökösként berobbanó cseh válogatott derékhada (az eltiltás miatt az első két meccset kihagyni kényszerülő Bergerrel együtt tizenhárom játékos) most is ott van az Eb-n, ma már mint gazdag európai sztárklubok jól fizetett légiósai. Ennek megfelelően nem is félnek a házigazda Hollandiától, amely bátran kimondva az 1988-as siker megismétlésére törekszik, az akkor még játékos, most már szövetségi kapitány Frank Rijkaard vezetésével. Az Oranje sem panaszkodhat sztárhiányra: a játékosainak egyik harmada a Barcelonában, a másik Angliában, a harmadik Olaszországban keres milliókat, de a legnagyobb erejük mégis az egységben van - nekik is. A házigazdáknál csak Van Bronckhorst és Konterman, a cseheknél csak Gabriel, Rosicky és Köller jelent frissítést a jól ismert csapatukhoz képest.

Az első tíz perc a tapogatózással, az első felvonás óvatos játékkal telik el, és először kell tartanunk attól, hogy gyenge mérkőzést látunk az Euro2000-en, amely az első három találkozón parádés játékkal kényeztetett minket. A 18. perc hozza az első helyzetet: Kluivert egy mesteri lefordulás után laposan lő, Srnicek véd, két perc múlva Bergkamp is megcélozza végre a kaput, de ezúttal mellémegy a lövés. A hollandok magabiztosnak, hovatovább nagyképűnek látszanak, míg a csehek egyelőre csak keresik a továbblépést a rombolásból, amelyben különösen Nedved igen erős, ő kapja a meccs első sárgáját is, narancssárga párja, Davids lefaultolásáért. A későbbiekben a fél cseh csapat Bergkampra száll rá, talán, hogy ennek ne csak a repülésiszonya miatt kelljen abbahagyni a focizást, ki tudja. A félidő vége felé, amikor Poborskyék elkezdenek támadni is kicsit, Frank de Boer megmutatja Nedvednek, milyen rossz, ha belerúgnak az emberbe, és Collina bíró ezt is sárgával jutalmazza. Nedved pedig egy lefújás előtt közvetlenül elengedett 25 méteres bombával, amit Van der Sar éppen csak ki tud védeni.

Fotó: Reuters

Néha csodálatos foci volt: a képen Repka
repül át Kluivert felett
Azután félfordulatot vesz a mérkőzés, és nem csak azért, mert térfelet cserélnek a játszók. Poborsky, majd Smicer, aztán Rada, majd Köller és végül Nedved is megdolgoztatja a holland védelmet, száz százalékos ziccerek maradnak ki, és annyira nekimennek a házigazdáknak, hogy Rijkaard cserélni kénytelen: a középpályába beleszürkülő Seedorf helyére behozza a másik De Boert, aki onnantól a csapat legaktívabb tagja lesz. Az még azonban ez előtt történik, hogy Nedved nyolcméteres fejese a kapufán eltérülve végigcsorog a hazai gólvonalon, majd a portás eszmél és felszedi a labdát félúton a tragédia felé.

Ronald de Boerral valóban fellendül az Oranje támadójátéka, Davids kétszer, Bergkamp egyszer veszélyeztet, majd egy időre leáll minden, annyi sérülés történik. Köller az egész meccsen kőkemény csatában volt Stammal, és a Manchester United védője húzta a rövidebbet. A 202 centis, 103 kilós cseh csatár egy magas labda felé ugorván épp szemöldökön találta a fejével a nála tíz centivel alacsonyabb és tíz kilóval könnyebb Stamot, akinek ott, a pálya szélén próbálják összevarrni a sebét. Ez sikerül, de a bíró nem engedi visszaállni Konterman jön a helyére. Időközben Latal helyére Bejbl áll be szintén sérülés miatt, később ápolni, majd szintén cserélni kell Nedvedet, akinek az elvesztése nagy érvágás a cseh csapatnak, amely tökéletesen bebizonyítja, hogy selejtezőbeli 100%-os eredményük nem volt véletlen.

Fotó: Reuters

Tipikus jelenet a képen: Davids és
Nedved veszekszik
További lehetőségek akadnak, de eredménytelenül, így az olasz bíró kénytelen dönteni. Amúgy sincs jóban Repkáékkal, hát befúj ellenük egy tizenegyest Ronald de Boer lerántásáért (akkorát esett hanyatt a holland, hogy még a mezét kissé valóban ráncigáló Nemec is döbbenten fordult hátra), amit annak tesója be is rúg. Nagy az öröm az ArenA-ban. De nem a cseh kispadon. Jozef Chovanec szövetségi kapitány például botrányt emleget: "Hasonló büntetőt láthattunk a török-olasz meccsen is. Egyszerűen nem tudom, mit gondoljak. Szomorú vagyok, szerintem ez botrány. A játékosaim sírnak az öltözőben, és ez egyáltalán nem lep meg. A bírók még azt is megpróbálták megmondani, mikor cseréljek. Ilyesmi nem történt soha velem a pályafutásom során. A hollandok a második félidei teljesítményük alapján nem érdemelték meg a győzelmet."

A házigazda együttes csapatkapitánya, Frank de Boer szerint a szerencsének köszönhetik a győzelmet: "Az első félidőben mi irányítottuk a játékot, esélyük sem volt, mi pedig gólokat lőhettünk volna. A másodikban viszont majdnem elvesztettük a meccset, de hála Van der Sarnak, nem lett gól a helyzetiekből. A büntetőről annyit, hogy az edzések után mindenki rúg kettőt gyakorlásképpen, és én még sosem hagytam ki egyet sem. Mindig szükség van egy kis szerencsére az ilyen tornákon, nekünk most megvolt, kezdhetünk futballozni. A legjobbkor történt így a dolog, mert az első meccs mindig nagyon fontos."

Hollandia - Csehország 1-0 (0-0)
Amszterdam, 50 ezer néző v: Collina (olasz)
Hollandia: Van der Sar - Reiziger, Stam (Konterman 74.), F. de Boer, - Zenden (Overmars 78.), Seedorf (R. de Boer 57.), Cocu, Davids - Van Bronckhorst, Bergkamp - Kluivert
Csehország: Srnicek - Repka, Latal (Bejbl 70.), Rada, Gabriel - Nedved (Lokvenc 91.), Nemec, Poborsky, Rosicky - Koller, Smicer (Kuka 81.)
gól: F. de Boer (88.)
sárga lap: F. de Boer (36.), Van Bronckhorst (92.), illetve Nedved (22.), Poborsky (49.), Repka (66.)
kiállítva: Latal (92.)

[mécs]