Az asztmás roham a tünetek, az állapot hirtelen rosszabbodása, amit a hörgőcskék hirtelen és görcsös összehúzódása, átmérőjük gyors csökkenése okoz. Az asztmás roham jellemző tünetei: nehézlégzés, légszomj, sípoló légzés, köhögés, felületes és gyors légzés, mellkasi fájdalom, a mellkasi izmok feszülése, halálfélelem, izzadás, cianózis.
Sok asztmás beteg évekig tünetmentesen élhet, az asztmát kiváltó anyaggal való találkozás azonban náluk is képes enyhébb vagy súlyosabb asztmás rohamot kiváltani. Az enyhe asztmás roham sokkal gyakoribb, mint a súlyos. Ezt sokszor a betegek sem rohamként érzékelik, mindössze kis köhögésként, nehézlégzésként, szaporább levegővételként. A súlyosabb roham - noha ritkább - nagy odafigyelést követel, elhanyagolása akár életveszélyes is lehet.
MI TÖRTÉNIK, HA AZ ASZTMÁS ROHAMOT NEM KEZELJÜK?
Ha az asztmás rohamot nem kezdik el idejében kezelni, a roham tünetei fokozatosan erősödnek. A légszomj egyre kifejezettebbé, a sípolás hangosabbá, a cianózis erősebbé válik. Néha a roham olyan gyorsan kezdődik, a légutak olyan hirtelen szűkülnek be, hogy a levegő mozgása a sípoló hang kialakulásához is kevés. Ez az ún. "néma mellkas" jele a súlyos rohamnak. Sokszor azonban a betegek a sípolás eltűnését jó jelnek veszik, és ahelyett, hogy azonnal a kórházba mennének, a kezelést is abbahagyják. A kezelés elhanyagolása esetén a tünetek súlyosbodásával a folyamat egyre nehezebben fordítható vissza.
HOGYAN LEHET ÉSZREVENNI A ROHAM KEZDETI JELEIT?
Vannak olyan megelőző jelek, amelyek már a jellemző tünetek megjelenése előtt figyelmeztetnek a roham közeledtére. Sajnos ezek általában nem olyan súlyúak, hogy a beteg felfigyeljen rájuk, illetve jelentőséget tulajdonítson nekik, pedig segítségükkel megelőzhető a komolyabb probléma kialakulása. Ilyen kezdeti jelek:
- gyakori köhögés, elsősorban éjszaka
- viszonylag indok nélkül, hétköznapi aktivitásra kialakuló felületes légzés
- fizikai terhelhetőség csökkenése, gyors kifáradás
- mozgás után sípoló légzés, köhögés
- fáradtság
- légzésfunkciós eltérések
- meghűlés, allergia jelei (tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, száraz torok, fejfájás)
- alvási zavarok
Az asztmás roham súlyossága nagyon gyorsan képes romlani. Ezért is fontos a korai jelek felismerése, és az időbeni kezelés megkezdése.
MIT KELL TENNI ASZTMÁS ROHAMBAN?
Asztmás roham esetében követni kell a kezelőorvos által ajánlott instrukciókat. Amennyiben ezektől nem javul az állapot, azonnal orvoshoz kell fordulni, esetleg mentőt kell hívni.
Ha az asztmás rohamot érzékeljük, gondoskodjunk a következőkről:
- gyorshatású inhalációs készítmény alkalmazása
- nyugalom
- megfelelő szellőztetés
- hideg, párás levegő kerülése
- ülő, vagy inkább álló testhelyzet
Ha a roham a szokott időn belül nem javul, azonnal hívjunk orvosi segítséget!
Természetesen legjobb megoldás az asztmás roham megelőzése. Az ismert asztmás megbetegedésnél általában ismertek az asztmás rohamot kiváltó tényezők, illetve a kezdődő asztmás roham jelző tünetei. A provokáló tényezők elkerülése elsődleges feladat. Néhány tanács:
- testedzés előtt melegítsünk be
- a testmozgást ne hirtelen hagyjuk abba
- allergiás asztmánál kerüljük az allergéneket
- kerüljük a hideg levegőt
- kerüljük a párás levegőt
- esti kezelést soha ne hagyjuk ki
- kerüljük a felesleges idegeskedést
- gondoskodjunk a megfelelő folyadékbevitelről
- kerüljük az aktív és passzív dohányzást
- kerülje a megfázást, vírusfertőzéseket
|