Az asztmás beteg mindennapjai nagy részét teljesen tünetmentesen éli meg. Ekkor a légútjai levegő-áteresztő képessége teljesen normális vagy legalább közelít a normálishoz. Tünetek jelentkezésekor ez megváltozik. A beszűkülő hörgőcskék, felszaporodó nyák az alábbi tüneteket okozza:
- köhögés és nehézlégzés, elsősorban éjszaka
- sípoló légzés (kilégzésnél magas sípoló hang)
- felületes és szapora légzés
- mellkasi szorítás, fájdalom, nyomás
Különösen fontos a köhögés. Igen sokszor ez a legelső tünete a kezdődő asztmának. Ha Önnek gyakran van száraz köhögése, éjszaka felébredve fulladásérzete van, köhögés fogja el, forduljon minél hamarabb szakorvoshoz!
Az asztmás rohamban lévő betegre jellemző, hogy a bennrekedt levegő miatt mellkasa felfújt, felületesen kapkod a levegő után. Ennek hátterében a levegő kifújási nehezítettsége áll. Az asztmás roham során a betegek mégis azt jelzik, hogy nem kapnak levegőt, nem tudják beszívni azt. Persze, mert a ki nem fújt, tüdőben bennrekedt levegő nem enged utat a belégzendő levegő előtt.
A tünetek nem azonosak teljesen miden betegnél. Lehet, hogy a fenti tüntetek közül nem mindegyik jelentkezik, ám az is előfordulhat, hogy ugyanannál a betegnél különböző időpontokban különböző tünetegyüttes lép fel. A rohamok súlyossága is változhat.
|