A rendszeres fizikai aktivitás igen fontos mind a testi, mind a szellemi egészség fenntartásához. Az asztma nem indok a fizikai aktivitás kerüléséhez!
Biztonságos asztmás betegnek a fizikai terhelés? Az asztma kezelésének legfőbb célja a normális és egészséges életvitel fenntartása, ami magában foglalja a fizikai terhelést és testedzést is. A jól beállított terápia az esetek többségében lehetővé teszi e cél elérését: helyes diagnózis és kezelés esetén tökéletesen lehet élvezni a testmozgást anélkül, hogy jelentkeznének az asztma tünetei.
Milyen testedzési forma javasolt asztmában? A röpladba, gimnasztika, kerékpározás, aerobik, séta, futás, úszás általában jól tolerált formák. Olyan mozgások, melyek hosszú idejű terhelést igényelnek, mint a hosszútávfutás, kosárlabda, általában kevésbé tolerált sportok. Hasonlóan kevésbé toleráltak a téli sportok. Számos asztmás beteg azonban minden probléma nélkül tudja űzni ezeket a sportokat is.
Mennyi mozgás javasolt? Általában elmondható, hogy a testmozgást javasolt heti 3-4 alkalommal végezni, legalább 30 percig.
Mi lehet tenni, hogy a testmozgás ne váltson ki asztmás rohamot?
- Használja mindig a mozgás előtt a szükséges gyógyszereit!
- Mindig melegítsen be, és ügyeljen arra is, hogy a testmozgást vezesse le, ne hirtelen hagyja abba!
- Hideg időben mozogjon teremben, vagy használjon maszkot és lélegezzen orron keresztül!
- Ha allergiás, kerülje a tüneteket kiváltó allergéneket!
- Vírusfertőzéskor, megfázáskor kevesebbet sportoljon!
- Ne erőltesse túl magát!
Mit kell tenni, ha mégis tünetek lépnek fel a mozgás hatására? A testmozgás során jelentkező asztmás tünetek esetén azonnal abba kell hagyni a mozgást, és gyorshatású gyógyszeres terápiát kell alkalmazni. Ha a tünetek teljesen elmúlnak, a mozgást folytatni lehet. Ha azonban nem múlnak, vagy visszatérnek, azonnal orvoshoz kell fordulni.
Forrás: Budai Allergiaközpont
|