Tanulmányok, de saját környezeti tapasztalatunk is megerősíti, hogy az allergiás nátha sokszor asztmás megbetegedésbe "torkollik". Különösen igaz ez az elhanyagolt, nem megfelelően kezelt esetekben.
Az allergia egy, az immunrendszert érintő szisztémás megbetegedés. Megnyilvánulása azon helyeken a leggyakoribb, ahol a szervezet az allergénnel találkozik: bőrfelület, bélrendszer, légzőrendszer. Az utóbbit feloszthatjuk alsó- és felső légutakra. A szénanátha a felső légutak megbetegedése, míg az asztma az alsó légutakat érinti. Az összefüggés és összetartozás egyértelmű.
Kimutatott, hogy a szénanáthások alsó légutai, függetlenül attól, vannak-e asztmás panaszai vagy sem, az átlagosnál érzékenyebbek irritáló tényezőkkel szemben. A fennálló szénanáthás tünetek, mint pl. hátsó garatfolyás, akadályozott légzés pedig csak fokozza ezt az eltérést.
Az állandó irritáció, gyulladás pedig a nyálkahártya szerkezetének megváltozását, működésének módosulását eredményezi. Idővel pedig a változás olya mértékű, hogy megjelennek az asztmás tünetek.
A megelőzés legfontosabb tényezője az állandó odafigyelés, a szénanátha kézbentartása.
Forrás: Budai Allergiaközpont
|