Az allergén hatására az immunrendszert aktiválódik, ami többek között hisztamin felszabadulásával jár. A hisztamin duzzanatot, vörösséget, viszketést, váladékozást okoz az orrüregben, szemben és a légutakban. A duzzanat hivatott megakadályozni, hogy az allergén bekerüljön a szervezetbe, míg a váladékozás és tüsszögés a nyálkahártyán lévő allergén eltávolítására szolgál.
A szénanátha leggyakoribb tünetei:
- orrviszketés
- következményes tüsszögés
- orrfolyás
- orrdugulás
- kivörösödött, könnyező, viszkető szem
- lágyszájpad- és garatviszketés.
Sok szénanáthás beteg panaszkodik homloktáji, arctáji fájdalomra, lüktetésre. Ekkor azonnal orrmelléküregi felülfertőződésre, orrmelléküreg-gyulladásra kell gondolni. A melléküregek tisztántartásának legfontosabb összetevője a jó szellőzésük. Ez pedig az által biztosítható, hogy az orrüregbe vezető nyílásaik szabadon vannak, rajtuk keresztüli levegőáramlás biztosított. A szénanáthakor beduzzadó nyálkahártya ezt az utat képes akadályozni.
Légúti allergiánál gyakori a köhögés előfordulása. Itt igen fontos, hogy a szakorvos segítségével pontosan különítsük el a garatirritációnak köszönhető köhögést az asztma egyik kezdeti jeleként jelentkező köhögéstől.
A szemviszketés és könnyezés jelzése a kötőhártya gyulladásának. Sokszor ez oly mérvű, hogy fénykerüléssel, fájdalommal jár.
|