Ha behatároljuk a tünetek jelentkezésének idejét, leszűkíthetjük a szóba jöhető allergének listáját. Az első lépés a kórtörténet részletes felvétele, a családi előfordulás átbeszélése, a tünetek megjelenésének és elmúlásának pontosítása, majd az alapos orvosi vizsgálat.
Ennek során a fül-orr-gégész szakorvos megvizsgálja a fül-orr-gége terület anatómiáját, a nyálkahártyák állapotát. A vizsgálat során egyrészt jellegzetes gyulladásos elváltozások után kutat, amivel megerősítheti az allergia diagnózisát, másrészt olyan jeleket keres, melyek arra utalhatnak, hogy esetleg más betegség jelenléte okozza a tüneteket.
Az allergia diagnózisának megerősítéséhez, az allergén pontos meghatározáshoz bőrtesztet, illetve vérvizsgálatot lehet végezni. A bőrteszt során a bőr felszínére cseppentik az allergént, majd a bőr legfelső hámsejtrétegét megsértve segítik annak bőrbe való bejutását. Azon csepp alatt és körül, amelyben található allergénre az illető allergiás, duzzanat és vörösség alakul ki és viszketés jelentkezik. Ha a bőrteszt valami miatt nem kivitelezhető, vagy nem javasolt, vérviszgálatot lehet végezni. Ekkor a vérben keringő antitestek szintjét határozzák meg. Ha ez emelkedett, az allergia megléte bizonyított.
|