
|
 |
Kötődnek érdekszövetségek is

|
 |
Emellett persze számtalan mellékszál is kibontakozik: szerelmek, elvakult és önkritikát vesztett egoista orvosok, titkos szövetség, kísérletek, konfliktusok, spiritiszta szeánszok és kórházi kokainnal csencselő rezidens - minden szereplőnek jut legalább egy külön epizód. Ennek, no meg az egészen elképesztően jól megválogatott színészgárdának megfelelően minden szereplő jól kidolgozott, élő karakter is egyben, s ez persze jócskán hozzájárul a sorozat élvezhetőségéhez, és segítségével nagyobb valószínűséggel válunk szinte azonnal Birodalom-függővé is.
Csakúgy, mint a hatásvadászat, melyet, lássuk be, Trier messze a hatásos dózis felett alkalmazott. A szokatlan beállítások és színvilág, a folyamatosan és szándékosan mozgatott kamera, a visszafelé lejátszott hangeffektusok már az első pillanatoktól magukba szippantják a gyanútlan nézőt. Ugyanígy a leplezetlen hatáskeltés kellékei a Down-kóros pár vissza-visszatérő beszélgetései a kórház konyhájában mosogatás közben, melyből ugyan világosan kiderül, hogy minden, ami történik, számukra érthető, a néző azonban semmivel nem kerül közelebb a megoldáshoz. Elképesztő show-elem a minden epizód végén felbukkanó ifjú Trier is, még soványan, frakkban, amint vörös függöny előtt mosolyogva köszöni meg az együtt töltött estét, megmagyarázza, hogy a jó és a gonosz harca örök, s tolmácsolja abbéli reményeit, hogy találkozunk még.

|
A Birodalom-sorozat epizódjait minden csütörtök éjjel tizenegy óra után élvezhetjük az MTV-n. Kérdésünkre az MTV filmfőszerkesztője elmondta, hogy először a sorozat első, 1994-ben készült szériáját vetítik le, ezt aztán a nyár végén az m2-n megismétlik. Így mire az ősszel a képernyőre kerül a második, három évvel később készült folytatás, még emlékezhetünk majd, mi is jött világra a Birodalom szülőszobájában.
Pál Attila
[origo]
|