Lars von Trier dán rendező alkotása, a Dancer in the dark (Táncos a sötétben) nyerte el az 53. Cannes-i Filmfesztivál fődíját, a legjobb filmért járó Aranypálmát.
Fotó: Reuters/Fred Prouser Björk és Von Trier - a nagy kibékülés?
A fesztiválzsűri döntését a vasárnap esti záró szertartáson Luc Besson zsűrielnök, francia filmrendező jelentette be, és a díjat Catherine Deneuve adta át a rendezőnek. A dán film az egyetlen, amely két kitüntetésben is részesült ezen az estén: a női alakításért járó díjat a filmben játszó izlandi énekes, Björk kapta. Ő alakítja von Trier tragikus hangvételű, a hatvanas években játszódó filmjének főszerepét, az Egyesült Államokba disszidáló cseh munkáslányt. A rendező és a főszereplő viszonya a film forgatása idején, mint hírlik, nem egyszer válságba taszította a skandináv filmgyártás eddigi legdrágább művének születési folyamatát.
A nagydíjat kínai film, a Csiang Ven rendezte Gizi Lai Le (angol címén Devils on the doorstep) nyerte. A három és fél órás fekete-fehér filmet francia sajtóbeszámolók szerint a pekingi hatóságok nem akarták a fesztiválra engedni. A férfi alakítás díjával Tony Leung Chi Wait tüntették ki a hongkongi Wong Kar-Wai In the mood for love című filmjében nyújtott teljesítményéért.
Az összes szereplő kiválasztását elismerő casting-díjat az orosz Pavel Lungin Mennyegző című filmje kapta.
A rendezés díját tajvani filmes, Edward Yang érdemelte ki Yi Yi című filmjével.
Az Aranykamerát megosztva juttatta a zsűri két iráni film alkotóinak. Bahman Gobadi a Zamani baraje maszti aszbha (A lovak részegségének ideje) és Haszan Jektapana a Dzsóme című filmért nyerte el.
Fotó: Reuters/Eric Gaillard Egy iráni nő diadala
Ugyancsak megosztva adták ki a zsűri díját: a szintén iráni (20 éves) Szamira Mahmalbaf Fekete Tábla és a svéd Roy Andersson Dalok a második emeletről című filmje kapta ezt az elismerést.
A Technikai Főbizottság fődíját a hongkongi In the mood for love felvételeiért Christopher Doyle és Mark Li Ping Bing, illetve William Chang Suk-ping művészeti igazgató kapta.
A forgatókönyvdíj az amerikai Nurse Betty (Neil LaBute filmje) szerzőinek, John C. Richardsnak és James Flambergnek jutott.
A rövidfilmért járó Aranypálmát Fülöp-szigeteki alkotás, az Anino (Raymond Red filmje) nyerte.