Az asztma kezelésének legfontosabb szempontja terhesség során az anya egészségének biztosítása a magzat normális fejlődése mellett. Ennek során el kell érni, hogy:
- ne legyenek nappali, illetve éjszakai krónikus tünetek,
- legfeljebb minimális exacerbáció forduljon elő (exacerbáció: fellobbanás; krónikus gyulladásokra - így az asztmára is - jellemző, hogy időnként aktivizálódik a gyulladás, felerősödnek a tünetek)
- a betegség ne korlátozza a terhest napi aktivitásában,
maradjon fent a normális tüdőfunkció,
- ne forduljon elő gyógyszerelési mellékhatás,
- a rövid hatású inhalatív beta-2 agonisták a lehető legritkábban kerüljenek alkalmazásra. (Rövid hatású béta-2 izgatók: az asztma kezelésének alapgyógyszerei közé tartoznak. A béta-2 receptor izgalmának hatására tágulnak a légutak. Mellékhatása, hogy a légutak tágítása mellett tágítja az ereket, fokozza a szívfrekvenciát, ezzel terheli a keringési rendszert. Emiatt általában nem a krónikus, nap mint napi kezeléshez használják, hanem az asztmás rohamok gyors oldására.)
Az irányelv alapvető tényként leszögezi, hogy mind a magzat, mind a terhes nő számára biztonságosabb az asztma kezelése gyógyszerekkel, mint a tünetekkel, légzési nehezítettséggel járó kezeletlen asztma megléte.
A kezeletlen asztma csökkenti a vér oxigéntartalmát, ezzel gátolja a magzat egészséges fejlődését.
A kezelés fő szempontjai
Az asztma kezelése négy szempont körül csoportosul:
- Az asztma súlyosságának folyamatos mérése és követése légzésfunkciós vizsgálattal,
- Az asztmás rohamot kiváltó tényezők (dohányfüst, allergének, hideg, stb.) elkerülése,
- Páciensoktatás,
- A gyógyszeres kezelés állapotnak megfelelő folyamatos optimalizálása
Az útmutatás részletesen taglalja az asztma különböző stádiumaiban követendő kezelési módszereket, vizsgálatokat, beavatkozásokat.
Az irányelv fenti útmutatásainak betartása érdekében javasolt, hogy a terhes, asztmás nő kezelésében szoros együttműködés valósuljon meg a nőgyógyász és a tüdőgyógyász-allergológus között.
[origo]
|