Dino Buzzati: Medvevilág Sziciliában
P. O. Enquist: A Három Barlang Hegye
Brian Gage: A legszomorúbb kisrobot
Böszörményi Gy.: Gergő és a táltosviadal
Kérdésünk a következő: Ki volt az a híres meseregény-szerző, aki 1907-ben irodalmi Nobel-díjat is kapott (csak teljes nevet fogadunk el)?
A helyes megfejtéseket december 14-ig a nyeremeny@origo.hu címre várjuk, "Gyermekkönyv" megjelöléssel.
Értesüljön itt az [origo] minden játékáról, melyben nyerni lehet!
Tartalom:
Buzzati nagy név. Venturi, Calvino, Moravia, ilyenek között szokás emlegetni. Méltán: Buzzati jó író és jó ember is - igazi mediterrán alkotó, tele bölcsességgel, életszeretettel, belátással. Ezzel együtt kitűnő újságíró, műveit maga illusztrálta, körbeutazta a földet, bizonyára remek gyerekeket nevelt fel.
A Medvevilág Szicíliában alapján legalábbis biztosan. A meséből, melyben egy letűnt mesevilágban elveszett Tóni bocsát keresi Leander, a szicíliai medvék nagy királya, annyi humor, nyelvi lelemény és szívderítő melegség olvasható ki, hogy azt kell mondanunk: öt éven felül és százhúszon innen bátran ajánljuk mindenkinek. Mert egy igazi meseregény olyan, mint a marakesi bazár - mindenki talál benne magának csemegét.
Szóval: Szicília ősi hegyei között, régestelen-régen két vadász foglyul ejti Tóni bocsot, s ráadásul a medvék éhezni kezdenek. Lemennek hát a magas hegyek közül az emberek királyságába, és megküzdenek seregeikkel. Étel már van, de Tóni sehol, küzdenek hát tovább - a vaddisznók hordájával, a Lidércvár kísérteteivel, Trollal, Mumus macskával meg még ki tudja mi mindenkivel. Úgy néz ki, mindent le tudnak küzdeni, kivéve az emberek után maradt mocskot és korrupciót és banalitást és zsigeri ösztönöket.
Miért ajánljuk?
Nem röstelljük bemásolni, mert felesleges a tükörkép, ha van eredeti is:
"Van anyuka, aki azt mondja, nem értem, mire jó kísértethistóriákat mesélni, csak megijed tőlük a gyerek, és a legkisebb egérneszezésre is végigsikoltozza az éjszakát. Talán igaza van az ilyen anyukáknak. De három dolgot ne felejtsünk el.
Először is azt, hogy kísértetek, ha ugyan vannak, még se gyereket, se felnőttet nem bántottak soha. Az emberek akarnak rémüldözni. Kísértetek vagy szellemek, ha vannak (mára gyakorlatilag eltűntek a föld színéről), hát csak olyanok, mint a szél, az eső, a fák árnyéka vagy az esti kakukkszó: természetesek és ártalmatlanok; és alighanem szomorúak, amiért komor és lakatlan házakban kell lakniuk egyes-egyedül; alighanem félnek az emberektől, hiszen szinte sohasem találkoznak velük, és ha mi is egy kicsivel több bizalmat tanúsítanánk irántuk, ők is megszelídülnének, még talán játszanának is velünk, például bújócskát.
Másodszor: szögezzük le, hogy a Lidércvár nincs többé, sőt, a nagyhercegi főváros, sőt, a szicíliai medvék sem léteznek ma már, és egyáltalán, annyira régen volt ez az egész, hogy tényleg nincs mitől félni.
Harmadszor pedig: így volt és kész."
Mindezek mellé Buzzati rajzai tökéletesen illenek a történethez - pont olyanok, mint idézetünk itt fent. Tökéletes karácsonyi ajándék. Még medvék is vannak benne.
Megjelent:
Az Ab Ovo gondozásában
Ára:
2100 Ft
Buzzatitól még:
A tatárpuszta
Hajtóvadászat öregekre
Alázat
Egy szerelem története
Hasonló könyvek:
Michael Ende: Momo
Békés Pál: Kétbalkezes varázsló
Roddy Doyle: A vihogik
Terry Pratchett: Manák trilógiája
Paul Gallico: Jenny, te drága!
Pamela Lyndon Travers: A csudálatos Mary
Tarbay Ede: Centi