ok.hu




Katalógus


magyar színészek


filmek


magyar együttesek


sportolók


külföldi színészek


politikusok


magyar énekesek


külföldi együttesek


Linkek


Inside zenekar


Kiss Gergő


Lakatos Márk


Tankcsapda zenekar


Emil.RuleZ!


Bëlga


Fresh


KFT zenekar


Palik Dakar Team


Sziámi zenekar


Animal Cannibals


Zsédenyi Adrienn


Szabics Imre


Ákos


Bódi Sylvi


Amorf Ördögök


Himalája-expedíció


NEO együttes


Stahl Judit


Eszenyi Enikő


Szentpéteri Csilla


Gyorskeresés





[origo] klikkbank
pénzügyi chatsorozat


Kerezsi Tibor


Vámosi-Nagy Szabolcs


Borza Gábor


Kupa Mihály


Felcsuti Péter


Klaniczay Gábor: Boszorkányság, boszorkányok
2006. április 13., csütörtök, 12:26|Utolsó módosítás: 2006. április 13., csütörtök, 14:08

A cikk betűmérete:kisebbnagyobb


A boszorkányság nem vallás << 4/4. oldal

Fotó: Fábián Évi
Ajánlat
Klaniczay Gábor az interneten

Mennyire egyeztethető össze ma a vallásokkal a boszorkányság? Végül is a boszorkány is hisz valami földöntúliban... (graczi)
- A vallások általában nehezen egyeztethetők össze, mindegyik azt gondolja, hogy az a helyes tan és az az igazi isten, amelynek a tiszteletét ő hirdeti. A boszorkányság a középkorban és az újkorban a kereszténységen belül az ördög szövetségeseit, vagy legalábbis olyan babonás embereket jelölt, akik a kereszténység előtti pogányság szertartásait, hiedelmeit követték. Ezt semmilyen formában nem lehetett összeegyeztetni a kereszténységgel, sőt a kereszténység ennek kiirtására törekedett. Ha a mai "New Age" boszorkányságról beszélünk, arról el lehet mondani, hogy ez egy olyan vallás, amelyik sok más hasonló, spontán szerveződő modern valláshoz hasonlóan az ún. kisegyházak közé tartozik, összeegyeztetni azonban legfeljebb olyanokkal lehet, amelyek hasonló gyökerekből fakadnak, tehát pl. bizonyos okkult körökkel vagy a samanizmus modern formáival.

A boszorkányok használtak kábítószereket ? Amelyek ma kábítószernek minősülnek? (danydos89)
- Igen, nagy valószínűséggel. Itt is pontosítani kell azonban. Egyrészt azokban a leírásokban, amelyek a boszorkányszombatról és a boszorkányok éjjeli repüléséről szólnak, több kábító hatású füvet, gombát említenek. Ezeknek az említése valószínűleg azzal is összefügg, hogy ilyeneket a népi gyógyításban is használtak, és néhány orvos, doktor, mágus is kísérletezett ilyesmivel a reneszánsz idején. Ezeket az információkat azután a boszorkányüldözők beolvasztották a saját leírásaikba. A kábítószerek használatát dokumentálni lehet olyan pozitív, jótékony tevékenységet folytató varázslóknál, mint pl. a sámánok vagy a velük rokon gyógyítók, akik transzba esve próbálnak ún. lélekutazásra menni és így információkat szerezni a túlvilágról, a halottakról, esetleg ilyen formában megküzdeni a boszorkányokkal vagy egyéb ellenségekkel. A transz, vagyis egy katartikus önkívületi állapot kiváltására nemcsak kábítószer, hanem pl. a szertartások során hallható ütemes dobolás, tánc és egyéb "technikák" is használatosak voltak. Mindezekről szintén tudtak egyet-mást a boszorkányüldözések korában és bizonyos, ezekre a dolgokra utaló információk is bekerültek a boszorkányokról készített leírásokba.

Csak a nőket vagy a férfiakat is értek ilyen vádak? (viktoria0613)
- Férfiakat is vádoltak a boszorkánysággal, de sokkal kisebb arányban. A boszorkányperek vádlottainak az európai történelemben kb. 80%-a nő volt, erről sokat írtak a boszorkánysággal foglalkozó történészek, hogy miért is lehetett ez így. Néhány okot felsorolnék: egyrészt a gyógyítás hagyományos népi tudománya női mesterség volt, nők voltak azok, akik ismerték a "füveket" és egyéb gyógyszereket, közülük kerültek ki a javasasszonyok, kuruzslók. Nagyon fontos tudomány volt a bábaság, ennek is voltak bizonyos mágikus kísérőelemei, és a gyógyítók gyakran hencegtek olyan "tudománnyal", hogy pl. a füvek megszólalnak nekik, hogy értik az állatok beszédét. A boszorkány női alakjához hozzájárult több olyan mitológiai előkép is, mint pl. a kétértelmű és félelmetes Diana istennő antik mítosza vagy az Odüsszeiából ismert Kirké varázslónő. Egy másik oka annak, hogy elsősorban nőként képzelték el a késő középkorban az ördöggel cimboráló boszorkányokat az volt, hogy azt tartották, a sátán könnyebben el tudja csábítani a nőket ("Éva bűnös lányait"). A női természetről számos negatív sztereotípia, nőellenes kiszólás terjedt a középkori irodalomban, és ezeket felhasználva a boszorkány képét úgy fogalmazták meg a demonológusok, hogy abban benne volt minden rossz, amit bizonyos nőgyűlölők a nőkről általában mondani szoktak. Annak is megvolt az oka, hogy ez olyan népszerű lehetett a középkor végén, volt ugyanis a középkorban egyféle nőemancipáció, ez fejeződött ki a nőket idealizáló trubadúrköltészetben vagy a Szűz Mária-kultuszban, vagy olyan női próféták fellépésében, mint Jeanne d'Arc (akiről már volt szó), és ezt próbálta a boszorkányüldözés bizonyos mértékig visszaszorítani.

Köszönöm a kérdéseket, búcsúzom, akit a téma érdekel, a www.mindentudas.hu honlapon megtalálja nemcsak az előadásom szövegét, hanem egy ehhez kapcsolódó ajánlott olvasmánylistát és néhány linket erről szóló angol, amerikai vagy német honlapokra.

[origo]


<< előző oldal 4/4

1. Jeanne d'Arc férfiruhába öltözött, ezért égették meg

2. Spanyolcsizma, hüvelykszorító: hogyan vallatták a boszorkányokat?

3. Szeged: Boszorkány-sziget

4. A boszorkányság nem vallás



Küldje tovább ismerősének!


Írjon nekünk! Médiaajánlat Impresszum Adatvédelem!

Iratkozzon fel RSS-hírcsatornáinkra!

Az [origo] kiadója az Origo Zrt. © Minden jog fenntartva










2008




2007




2006




2005




2004




2003




2002




2001




2000





Zagar
együttes
November 6-án (csütörtök) 14.00 órakor