A Milliomos pár apróbb változtatással, de visszatért a kábeltévé-hálózatokra, ahol a műsor házigazdája 2001 óta Meredith Vieira. A legfontosabb változtatás az, hogy felére csökkent az adásidő, a műsor már csak félórás. A többi szabálymódosításnak az volt a célja, hogy a játékosok ne szálljanak ki játék közben. Öt hónapon keresztül ugyanis senki sem jutott el a fődíjig, sokan a kockázatvállalás helyett inkább a biztosat választották. Ezért a közbülső nyeremények egy részét - az egymillió dolláros fődíj érintetlenül hagyása mellett - lecsökkentették, az el nem vitt nyeremény egy részét pedig különdíjként átcsoportosították a következő adásba. A közönség segítsége fontossá lett, a játékos nemcsak a közönség válaszát látja, a műsort otthonról követők az AOL Messenger-e segítségével ugyanis on-line is szavazhatnak. Érdekes módon, míg a közönség általában jó közelítéssel eltalálja a helyes választ, a szórás az AOL-os szavazatok esetében sokkal nagyobb, szinte minden lehetőségre ugyanannyian szavaznak, és a többség által javasolt megoldás gyakran rossz.
A résztvevők kiválasztása több helyen zajlik, a műsort magát azonban New Yorkban veszik fel. A játékosoknak maguknak kell állniuk a költségeket. Ha az ország másik szegletéből érkeznek, amire komoly esély van, nekik kell megvenniük a repülőjegyet, kifizetni a szállást és eljutniuk a stúdióba, utána pedig ott kell hogy lakjanak New Yorkban, amíg a felvétel tart. Igazából ez egy befektetés, mert ha pár kérdésen túljutnak, költségeik busásan megtérülhetnek. A nyeremény összegét immár már nem egy összegben kapják kézhez, miként ez az ABC-s időkben történt, hanem a nagyobb nyeremények esetén negyedmillió dollárt a vetélkedőt követő harminc napon belül átutalnak, a többit pedig összegtől függően tíz vagy húsz év alatt egyenlő részletekben juttatják el nekik.

Magyarországon csak Cserey Gábor jutott el a végéig
A kábeltelevíziós változat műsorvezetője, Meredith Vieira nem annyira mesterien intrikus, mint Vágó István, és nem is nagyon segít a játékosoknak. Ő a játékost inkább abban bizonytalanítja el, hogy játsszon-e tovább vagy sem.
A kérdések természetesen hasonlóak. A legelső 100-200 dolláros feladatok a legkönnyebbek, utána nagyjából 4-8000 dollárig szintén viszonylag könnyen el lehet jutni, a gondok, az igazán fajsúlyos kérdések ezután kezdődnek. Persze egy nem amerikainak sokszor a középső kategória a legkönnyebb, mert az első kérdések erősen kultúrafüggők. Egy amerikai gyermekmondóka könnyedén kifoghat azokon, akik hazájukban könnyedén eljutottak az utolsó kérdésig. Természetesen ez fordítva is igaz, a legjobb külföldi játékoson is kifogna az a kérdés, hogy "Kicsoda Győzike?"
Papp Attila
[origo]
|