ok.hu





Építészettől tárgykultúráig minden, ami szemnek ingere!



A rovat hírei


"Tarány Tomit megviselte, hogy kiejtett minket" - a Rocktenors az X-Faktorról

Két magyar hely vezeti a világ száz legjobb bárjának listáját

"Álmodtam is a Sírhant művek szereplőivel" - Marina Salas, A bárka szereplője

Ha nem a panel nyer: kísérleti lakótelep Óbudán

"Egyszer sem jutott eszembe a 25 millió" - Ádám, az Éden Hotel stratégája
Gyorskeresés









Pályán, öltözőben, ágyban
2006. június 23., péntek, 13:01

A cikk betűmérete:kisebbnagyobb

Így, a vébé idején minden focirajongó kiélheti magát, számtalan, jobbnál jobb meccset láthat a tévében. Mérkőzésekben egyébként vébészűkös időkben sincs hiány, hiszen mindig akad valamilyen torna, amit épp lehet nézni - még ha nem is olyan nívós, mint a világbajnokság. Mi van azonban azokkal, akik nemcsak szurkolni szeretnek, de szívesen megtudnának többet az egyes csapatokról vagy játékosokról is, netán szeretnék beleélni magukat egy-egy futballista szerepébe? A teljesség igénye nélkül csak kiragadtunk egy-két színfoltot a palettáról, hogy mit láthattunk már a tévében, futball témában - dokumentum- és játékfilmek mellett rajzfilm is szerepel a repertoárban.


A futball történetének többféle megközelítése 1/3. oldal >>

Forrás: MTI
Kép a Heysel-béli tragédiáról
Ajánlat
Bővebben az Aranylabda epizódjairól
Kis futballtörténet
Száz év magyar focija
A Futballistafeleségek honlapja
Az Afrikai Futballfeleségekről
Foci gyerekeknek
Ajánlat
Mindent a vb-ről, az [origo] oldalain!
Ki olvas tévés híreket?

Futballvébék idején szokás afféle portfóliókat készíteni, amelyekben röviden bemutatják a részt vevő csapatokat, de ezek nem igazán nevezhetők komoly alkotásoknak, egy ügyesebb vágó akár tíz perc alatt összerak egy ilyen bemutatkozást. Sokkal nagyobb fába vágta a fejszéjét egy angol forgatócsoport, amely a 2002-es vébére elkészítette a The History of Football: The Beautiful Game című dokumentumfilm-sorozatot - amit a jeles esemény idején a Duna TV is leadott, Aranylabda: A futball világtörténete címmel. Az eredeti alcím egyébként Pelé 1977-es, önéletrajzi könyvéből származik, melynek címe My Life and the Beautiful Game volt. A tizenhárom részes sorozat enciklopédikus teljességre törekszik: a kezdetek bemutatása, a különböző játékstílusok (európai, dél-amerikai stb.) taglalása és a szupersztárokkal készített interjúk mellett még arra is futotta, hogy az alkotók egy egész epizódot szenteljenek a futball árnyoldalának, középpontban a huliganizmussal. Itt értekeznek természetesen a Heysel- és a Hillsborough-tragédiáról is, melyek máig a futball fekete napjainak számítanak: 1985-ben, a brüsszeli Heysel-arénában rendezett BEK-döntőn harminckilenc ember vesztette életét azért, mert a Liverpool és a Juventus ultrái egymás mellé kerültek a lelátón; négy évvel később a Hillsborough-stadionban a jegy nélkül bejutott drukkerek nyomtak agyon kilencvenhat embert.

Nem kezdett sokkal kisebb vállalkozásba Hadas Miklós sem, amikor nekifogott a Száz év foci megírásának - csak ő épp a magyar focit vizsgálta, kicsit más aspektusból. A dokumentumfilm középpontjában ugyanis a foci és a politika viszonya áll, de emellett jelentős hangsúly kerül a futballra mint társadalmi jelenségre is. Az író szociológusként kezdett el foglalkozni a témával, Karády Viktorral közösen tanulmányt jelentetett meg Futball és társadalmi identitás - Adalékok a magyar futball társadalmi jelentéstartalmainak történelmi vizsgálatához címmel. Az esszéből Szűcs Tamás készített filmet, melyben - a szövegnek megfelelően - a történelmi kezdetekhez, az első magyar egyesületek megalakulásához vezet vissza minket, hogy megértesse velünk, milyen bonyolult (nemcsak szakmai, de politikai) viszony alakult ki a játékosok, klubvezetők, szponzorok és nem utolsósorban a szurkolók között. Különösen érdekes ez itthon, ahol a magyar foci sokáig az akkori Szovjetuniónak is államügye volt.

Forrás: MTI

Détárit szerelik a 6-0-ás meccsen

Sokkal kevésbé tudományos, inkább csak áttekintő, bemutató jellegű sorozat volt a Sportfellegvárak. A Hálózat TV fő célkitűzésével - a helyi televíziók összefogásával - összhangban tűzte műsorára annak idején a dokumentumfilm-összeállítást, amely egy-egy vidéki nagyvárosunk sportéletét mutatta be az érdeklődőknek. Az egyes epizódokban ugyan nem csupán a fociról van szó (Pécs esetében például kifejezetten a női kosárlabda kerül előtérbe), de elég nagy betekintést nyerhetünk a vizsgált sportágba is. A foci szeretete, a szurkolás talán még jobban hangsúlyozódik egy kisváros életében, a siker vagy éppen sikertelenség az egész település hangulatán megérződik. A drukkerek közössége is sokkal szorosabb, hiszen míg például a Fradi vagy az Újpest szurkolótáborába az ország egész területéről érkeznek emberek, addig Röjtökmuzsaj kicsinyke csapatát valószínűleg csak a helyiek erősítik. Ezt a jelenséget mutatja be valamilyen formában a Sportfellegvárak Vidéki futballőrület című epizódja is, természetesen nem valamelyik "megyehármas" csapaton, hanem Debrecen és Zalaegerszeg gárdáján, valamint a Győri ETO-n keresztül.


1/3 következő oldal >>

1. A futball történetének többféle megközelítése

2. Oktatófilmek, rajzfilmek

3. A feleségek is képernyőn



Küldje tovább ismerősének!

Írjon nekünk! Médiaajánlat Impresszum Adatvédelem!

Iratkozzon fel RSS-hírcsatornáinkra!

Az [origo] kiadója az Origo Zrt. © Minden jog fenntartva



Időjárás

Hőmérséklet:
min: 5 , 10 °C
max: 12 , 17 °C

Változékony, hűvös idő
tovább



Fórum

TV-csatorna/műhold TOP-lista..
Miért fontos a hírolvasók/bemondók személye?
Csillagkapu-Stargate
BEUGRÓ.
Fáj? Cserélő topik


TIPP


jegyfoglalás


popsztárok


képeslapküldés


LINKCENTRUM


szex


férfiaknak


nőknek


HETI TOPLISTA


Shakira


Angelina Jolie


Görög Zita


Most keresik a többiek!