ok.hu





Építészettől tárgykultúráig minden, ami szemnek ingere!



A rovat hírei


"Tarány Tomit megviselte, hogy kiejtett minket" - a Rocktenors az X-Faktorról

Két magyar hely vezeti a világ száz legjobb bárjának listáját

"Álmodtam is a Sírhant művek szereplőivel" - Marina Salas, A bárka szereplője

Ha nem a panel nyer: kísérleti lakótelep Óbudán

"Egyszer sem jutott eszembe a 25 millió" - Ádám, az Éden Hotel stratégája
Gyorskeresés









A tévé születése
2006. június 15., csütörtök, 16:07|Utolsó módosítás: 2006. június 15., csütörtök, 22:32

A cikk betűmérete:kisebbnagyobb

A kisebb-nagyobb tévékészülékek ma már elengedhetetlen tartozékai nappalinknak, konyhánknak, hálószobánknak - manapság szinte alig akad olyan háztartás, amelyben ne volna legalább egy tévé. A találmány még nincs százéves sem, de a bámulatos gyorsaságnak köszönhetően, amivel annak idején elterjedt, ma már valóban életünk mindennapi részének tartjuk. Most, a Magyarországon jövőre ígért digitális tévék megjelenésével gyakorlatilag egy új korszak kezdődik a televíziózás történetében, de lássuk, milyenek voltak a kezdetek, az új médium első évei, évtizedei.


Malom a képernyőn - a kezdeti kísérletek 1/3. oldal >>

tvhistory
Tévékészülék 1928-ból
Ajánlat
Tévétörténeti gyűjtemény sok képpel
A Farnsworth-archívum a neten
Többet Charles Francis Jenkinsről
Egy amerikai tévémúzeum honlapja
Ajánlat
Ki olvas tévés híreket?

Menjünk csak vissza nyugodtan Ádámig és Éváig, hiszen a történet legeleje is érdekes: kezdetben volt tehát a telefon, amelyet Alexander Graham Bell alkotott meg 1876-ban. Ez a találmány azért volt fontos előfeltétele a tévé megszületésének, mert az emberek innentől kezdve kezdtek el gondolkodni azon, hogy ha már van olyan gép, amely a hangot közvetíti, miért ne lehetne egy olyat is alkotni, amely képet sugároz egyik távoli helyről a másikra. Alig három évvel később már meg is jelent egy ilyen képközvetítő eszköz, természetesen még csak a művészi fantázia szülötteként: a Punch nevű szatirikus magazin egyik karikaturistája, George de Maurier egyik rajzán ugyanis egy házaspárt látunk, akik egy, a szobájukban kifeszített vásznon néznek egy teniszmérkőzést - közben egy hallócsövön keresztül beszélgetnek a játékosokkal. Az emberek nehezen tudták tehát elképzelni, hogy a kép és a hang egy helyről, azonos szerkezet segítségével érkezzen. (Ez volt ugye a problémája kezdetben a filmnek is, ami azt eredményezte, hogy jó ideig csak némafilmek születtek.)

A tévé megszületésére még majdnem ötven évet kellett várni - annak ellenére, hogy maga a "television" kifejezés már 1900-ban létrejött, a párizsi világkiállításon tartott előadásában használta először egy bizonyos Constantin Persky. Bár a Lumiere fivérek - a jól ismert sztori szerint - már 1895-ben bemutatták a párizsi Grand Café közönségének, hogyan érkezik meg egy vonat a pályaudvarra, a távolba közvetítés nehézségeit még sokáig nem sikerült megoldani. Az első rádióhullámos képtovábbításnak csak 1922-ben lehettünk tanúi Arthur Korn jóvoltából, akinek Rómából az USA-beli Maine-be sikerült elküldenie a frissen megválasztott pápa, XI. Pius fotóját - az első "drótkép" óriási szenzációnak számított, a New York World című lap még aznap leközölte az átküldött képet. A tévé kifejlesztéséhez aztán sokan hozzájárultak, köztük két magyar, Mihály Dénes és Tihanyi Kálmán is, előbbi például már 1917-ben készített olyan filmszalagot, amelyen zene hallható. Az első szinkronizált (vagyis kép és hang egyidejű közvetítésére alkalmas) készüléket végül is Charles Francis Jenkins szerelte össze, amelynek segítségével 1925. június 13-án létrehozta azt a tízperces tévéképet, melyen egy miniatűr szélmalom volt látható, mozgó lapátokkal.

Farnsworth-archívum

A tévé első arca

Ezután megszaporodtak a sikeres kísérletek, kezdetben csak funkcionális képeket (például meteorológiai térképeket) közvetítettek egyik helyről a másikra, majd egy japán tudós hazája kalligrafikus írásjeleit jelenítette meg a képernyőn. A képközvetítés később is csak amolyan illusztrációs szerepet töltött be a rádió mellett, a Radio Toulouse például az adásban szereplő emberek fotóit sugározta rendszeresen. Az első emberi arc egyébként, amely tévéképernyőn megjelent, az idén áprilisban, kilencvennyolc évesen elhunyt Elma Farnsworthé volt, őt férje, az elektronikus televíziózás atyjának tartott Philo T. Farnsworth tette ily módon halhatatlanná. Ami a kutatók szellemi küzdelmei mellett még érdekes volt a televíziózás kezdeti, technikai fejlesztésénél, hogy a harcba szép számmal beszálltak a nem tudományos profilú cégek is, mint például a General Electric vagy az RCA (Radio Corporation of America). Ez már tipikusan a huszadik századra jellemző verseny volt az elsőségért és az ezzel járó hatalmas haszonért - mert az ugye egy percig sem volt kétséges, hogy milyen lehetőségeket tartogat az új médium.


1/3 következő oldal >>

1. Malom a képernyőn - a kezdeti kísérletek

2. Mit néztek az angolok és az amerikaiak?

3. A magyar tévé első évtizedei



Küldje tovább ismerősének!

Írjon nekünk! Médiaajánlat Impresszum Adatvédelem!

Iratkozzon fel RSS-hírcsatornáinkra!

Az [origo] kiadója az Origo Zrt. © Minden jog fenntartva



Időjárás

Hőmérséklet:
min: 5 , 10 °C
max: 12 , 17 °C

Változékony, hűvös idő
tovább



Fórum

TV-csatorna/műhold TOP-lista..
Miért fontos a hírolvasók/bemondók személye?
Csillagkapu-Stargate
BEUGRÓ.
Fáj? Cserélő topik


TIPP


jegyfoglalás


popsztárok


képeslapküldés


LINKCENTRUM


szex


férfiaknak


nőknek


HETI TOPLISTA


Shakira


Angelina Jolie


Görög Zita


Most keresik a többiek!