A legtöbb tanácstalan, tétova próbálkozó azzal a vággyal megy a válogatóra, hogy "hátha felfedezik", és ettől majd megváltozik az élete. Amennyiben az illető semmiben sem tehetséges, hiába jön ki a Villából, hiába villog partikon, hamar elfelejtik, és legfeljebb akkor lesz címlap a bulvárlapoknál, ha ittasan karambolozik, letartóztatják nagyobb adag kokainnal, vagy szétvereti fejét az RTL-es Sztárbox-on. Ez a műfaj igazából olyanoknak való, akikben szunnyad némi tehetség, vagy feltűnően dekoratívak: egy ügyes rajzoló eladhatja képeit, egy jó humorú fazon állást kaphat egy kábeltévénél, egy csinosabb lány modellként kereshet némi pénzt. A céltalan lézengők a villalét után ugyanúgy a semmi felé ballagnak majd tova: elég megnézni, hogy ki mire vitte a három széria szereplői közül.
Noha a legtöbb lakó élete nem változik meg radikálisan, a csoda elmarad, a formátum sikeres. A VV2 és a VV3 nézettsége Magyarországon is rekordokat döntött, annak ellenére, hogy a legtöbben az "én soha nem nézem, de" kezdetű mondattal reflektáltak egy-egy társasági észrevételre. A szavazatok száma is döbbenetesen magas volt pár alkalommal. A VV1 győztese, Szabolcs 757 ezer voksot kapott a Fináléban, a később rapperként és tévés pojácaként befutó - és ezzel sok pénzt kasszírozó - Majka 566 ezer szavazattal végzett. A harmadik szériára kissé alábbhagyott a szimpatizánsok lendülete, de az RTL Klub telefonszámaira így is hatalmas mennyiségű emelt díjas sms-t küldtek a nézők. A győztes Milóra 492 ezren szavaztak, a három döntős lakóra együtt pedig több mint egymillió voks érkezett.
A Való Világ formátumot az RTL Klub két országba is el tudta adni, ami annak fényében nagy teljesítmény, hogy világszerte az Endemol Big Brother-je az egyik legnépszerűbb, első generációs valóságshow. A Vörös Tamás főszerkesztőtől kapott hírek szerint a cseh Való Világ, a VyVolení (Kiválasztottak) augusztus vége óta fut a Prima TV-n, magabiztosan veri a Nova TV realityjét, a holland klasszikust, a Nagy Testvért. A cseh és szlovák tévés vezetők óvatosabbak voltak a magyar kereskedelmi csatornák döntéshozóinál, mert tőlünk északabbra csak idén, nyár végén indultak ezek a műsorok, tehát ebből a szempontból hároméves fórban van Magyarország, noha sokan jobban örülnének, ha ez más téren mutatkozna meg.
Miközben a cseh VV szereplőire rendszeresen sok százezer voks érkezik, olyan is előfordult, hogy egy esküvő utáni lagzi egészen leállt, mert a párbajt nézte a násznép. Jellemző, hogy a magyarnál lényegesen sikeresebb futballválogatott vb-selejtezőjét kevesebb néző követte, mint az egyik párbajt. A szlovákoknál is hasonló őrület tapasztalható, ott egy kisebb, 10 százalékos közönségaránnyal rendelkező tévécsatornán fut a VyVolení, ám az adások alatt a mért adatok felkúsznak 25 százalékra is - amivel megszorongatja az abszolút vezető tévécsatornán futó szlovák Big Brother-t is. A sikerhez persze kellenek a dekoratív, érdekes szereplők, a jó időzítés, a bulvársajtó napi hírverése is.
Tavaly júniusban már volt itthon egy válogatás, rögvest a deszki néptáncos, Milo győzelme után, akkor hatalmas embertömegek tódultak a castingra. Mint megtudtuk, szükség van egy újabb szelekcióra, hiszen az elmúlt egy évben akadt pár olyan korábbi kiválasztott, aki közben visszalépett, külföldre ment vagy éppen megnősült, így nem "használható" a műsor szempontjából. A régiek közül pár tucatnyian reménykedhetnek, most viszont elmentünk megnézni az új hullámot.
Méretes tornateremben zajlik a válogatás, tíz asztalnál ülnek stábtagok: a fele régi motoros, korábbi VV-sorozatoknál is dolgozott, a többiek a Mónika- és Balázs-show castingcsapatának tagjai, viszonylag rutinosan szűrik ki az érdekesebb karaktereket, miközben a szürkébb próbálkozókat sem sértik meg. A telefonos egyeztetés után megjelenő reménykedők előbb kitöltik az adatlapot (melyben rákérdeznek a szenvedélyekre, alkoholfogyasztási szokásokra, kedvenc állatra, filmre), kapnak egy sorszámot, majd lefotózzák őket. Eztán várnak sorukra, majd belépve a tornaterembe előbb az eligazítóasztalhoz lépnek, onnan irányítják őket tovább egy-egy kérdezőbiztoshoz.
A legtöbb speciális feladatot kap, miképp közelítse meg a casting-stábtagot. Van olyan, aki az adatlapot kormányként használja, autóként berreg és tekereg az asztalok közt, de akad olyan is, akinek békaugrásban, hangos brekegés közepette kell megközelítenie a kijelölt asztalt. Az egyik gólyaként "száll" át a termen, széles karmozdulatokkal, a másik hangos trappolással, katonás tartással, tisztelegve indul el a számára kijelölt stábtag felé. A lányokat általában fiúkhoz irányítják (és persze fordítva), ám okoz némi gondot, hogy az újabb hullámban 70-80 százalékban fiúk jönnek. "Lány nagyon kevés jön a mostani menetben. Akad pár jó karakter, de nem túl sok. Persze azt sem tudom, hogy bennem mit láttak, mikor kiválasztottak, mert vetkőzni én sem voltam hajlandó" - mondja Katka, a VV3 harmadik helyezettje.
|