Minden korszaknak megvan a meghatározó dala, slágere, amely sokkal több, mint csupán egy néhány perces "szám". Visszaadja a korszak hangulatát, életstílusát, gondolkodásmódját: egyfajta mitikus jelkép lesz. Ha megszólal a rádióban, sok-sok embernek idéz fel valamit: emlékeket, fiatalságot, egy meghatározott korszakot, az első suta csókot, az első lassút vagy a sokadik gimis bulit. A Dob + basszus kéthetente, péntek este nyolc órakor jelentkező műsorsorozat arra vállalkozik, hogy egy adott évből származó, két eltérő karakterű dal történetét vizsgálja.
Elsősorban a dalok szerzőit, előadóit kérdezi - a Bestseller-ből és A Nagy Könyv-ből ismert - Lévai Balázs a mű megírásának körülményeiről, valamint arról, mit jelentett a dal akkor, amikor megszületett, és milyen jelentéssel bír ma. Rajtuk kívül még sokan nyilatkoznak a tárgyalt slágerekről: újságírók, szakértők, zenésztársak, színészek, szociológusok. Kiemelten fontos szerepe lesz a műsor képi világának: Weigert Miklós Kamera Hungária-díjas grafikus alkotott sajátos arculatot a poptémájú műsornak. Egy-egy rövid hír erejéig az adott korszak fontosabb történelmi eseményei, hírei is felvillannak, hogy bemutassák, mi történt akkoriban itthon és a nagyvilágban.
Egy szelet kultúrtörténet - két dal aspektusából nézve. Az első adás szeptember 23-án, pénteken, 20.05 perckor lesz. Az 1981-es évvel foglalkozó adásban a Hungária Limbó-hintó-ja és a KFT Bábu vagy című dala, az 1973-at bemutató adásban a Ha én rózsa volnék (Koncz Zsuzsa) és a Darabokra törted a szívem (Bergendy) segít a nosztalgiában.
[origo]
|