Ilyesféle megállapításokat már korábban is tettek elemzők, ám most az amerikai kutatás számadatokkal is szolgál: azok, akik napi 3,5 órát ülnek a képernyő előtt, harminc százalékkal erőszakosabbak, mint azon gyerekek, akik egyáltalán nem néznek tévét - írja a Newsday.
Hogy miképp számolták ki százalékban az erőszakosságra való hajlamot, arra nem tér ki a tanulmány, de komolyan vehető: a University of Washington kutatói végezték, az Egyesült Államok több városában. A szülők által kitöltött kérdőívek a hat és tizenegy éves kor közötti kisgyerekek korábbi tévézési szokásaira vonatkozott.
A tanulmány szerint az amerikai gyerekek 13 százaléka számít kifejezetten erőszakosnak, verekedőnek - de talán ennél rosszabb is az arány a valóságban, hiszen az anyukák töltötték ki a kérdőíveket, akik hajlamosabbak egy-egy verekedést gyermekkori pajkosságnak, kis csibészségnek tekinteni. Ezek a gyerekek átlagosan öt órát tévéztek kisebb korukban, és ezáltal sokkal kevesebb időt töltöttek szüleikkel. Közös, társas élmények és olvasás helyett a tévé nevelte őket - állapították meg a kutatók. Korábbi elemzésekben a szakértők azt javasolták a szülőknek, hogy kétéves kor előtt egyáltalán ne engedjék tévézni a kicsit, kétéves kor után pedig maximálják napi két órában a készülék előtt tölthető időt.
Karin Frey - az egyetem egyik pszichológiatanára - szerint az agresszivitás nem csak a védtelen, mimóza gyerekeknek jelent problémát, ugyanis a verekedősebbek felnőttként gyakrabban nyúlnak drog és alkohol után, illetve bizonyíthatóan gyakrabban keverednek utcai konfliktusokba.
[origo]
|