 |
 |
 |
Itthon a Barátok Közt-ben tűnt fel pár évvel ezelőtt meleg karakter, Halász Gábor alakította Hoffer Misit. Talán ez volt az első eset hazai sorozatban, hogy főszerepet kapott egy meleg figura, és nem csak statisztaként bukkant fel. |
 |
 |

|
A "homoszexuális" szó az amerikai tévében először 1954-ben hangzott el, bár akkor kifejezetten negatív környezetben: egy Los Angeles-i tévécsatornán volt egy beszélgetős műsor, amelyben a téma felmerült. Akkor kelletlenül, idegenként kezelték, főleg a melegek miatti konfliktusokról, problémákról esett szó. Az elmúlt ötven évben persze nem csak a világ, a televíziózás is sokat változott, így már azon is csak a mélyen konzervatív csoportok döbbennek meg, hogy a Simpson család életét bemutató rajzfilmben is feltűnnek homoszexuális figurák, sőt melegházasság is köttetik.
Vallásos csoportok, konzervatív nézők rendre támadják a tévécsatornákat az Egyesült Államokban, mert szerintük egyes műsorok kifejezetten a melegeket reklámozzák, kihangsúlyozván, hogy homoszexuálisnak lenni egy kifejezetten trendi, modern és jópofa dolog. "A testvérem már azt mondja, hogy azért nézi az amerikaifutball közvetítéseit, mert az az egyetlen tévéműsor, amiben nincsenek melegek" - nyilatkozta nevetve Brendan Lemon, az USA egyik legnépszerűbb melegmagazinjának, az Out című lapnak a kiadója. Érdekes módon ő pont az élsportolók közt találta meg a párját: három évvel ezelőtt jelentette be, hogy a keleti part egyik baseballcsapatának sztárja rabolta el szívét - írja a Periodista Digital.
Az köztudott, hogy sok amerikai tévénéző prűd: Janet Jackson melle 2004 februárjában vált országos témává az Egyesült Államokban, miután Justin Timberlake a több tízmilliós nézettségű Super Bowl-döntő szünetében letépte fellépőtársa melltartóját. A két popsztár élőben közvetített előadása után elárasztották a nézői panaszok az amerikai médiahatóságot, az FCC-t, amely a néhány másodperces jelenetet bemutató CBS-t félmillió dollárra büntette, holott a kebel csak pár másodpercre villant meg, és a mellbimbó sem látszott egészében. Félmillió (!) panasz érkezett, vélhetően ugyanazoktól, akik szerint a sok meleg rendező, meleg producer miatt túlzott a homoszexuálisok jelenléte a képernyőn.
Olyan népszerű sorozatokban tűnek fel meleg színészek, meleg karakterek, mint a Magyarországon is vetített Sírhant művek, Fiúk a klubból,Vészhelyzet, Jóbarátok, Will és Grace, Szex és New York. A statisztikák szerint az Egyesült Államok lakosságának 5-10 százaléka lehet homoszexuális, de a prűdebb nézők szerint ennél hangsúlyosabb a melegek jelenléte a tévésorozatokban. Keresztény vallási csoportok szerint a zsidók jelenléte is túlzott az USA-ban, hiszen a lakosságon belüli arányuk egyes források szerint 3 százalék alatti, de a CIA World Factbook szerint csak egyszázalékos.
Brendan Lemon belátja, hogy vannak rendezők, producerek, akik lazán, bátran nyúlnak a témához és gyakrabban alkalmaznak meleg színészt vagy tesznek be homoszexuális karaktert. "Ők is tudják, hogy egyszerűbb betenni egy meleg figurát akkor, ha a sorozat már megy magától, ha már sikeres. Ellenben, ha egy induló sorozatba akarnak betenni meleg karaktert, akkor a tévécsatornák megakadályozzák, mert kockázatos" - véli. Szerinte a tévécsatornák növekvő száma miatt van egyre több homoszexuális tévészereplő - míg korábban csak néhány nagyobb csatorna létezett, ezeknek pedig a tömegízlést kellett kiszolgálni vagy épp alakítani.
|