A kölni RTL II műsora szintén vihart kavart az elmúlt hetekben, miután a kereskedelmi csatorna megengedte, hogy a Big Brother résztvevőin élőben közvetített kozmetikai műtétet hajtsanak végre. A Hollandiából importált valóságshow ellen felszólalt a német plasztikai sebészek szövetsége, amely azonban nemcsak a Big Brotherös terveket, hanem a hasonló mutatványokat kínáló többi műsort is kifogásolja.
Ezek közé tartozik az MTV zenecsatorna I Want a Famous Face (Sztárarcot akarok) című sorozata, amelyben hírességek külsejére vágyó fiatalok plasztikai műtéteit közvetítik. A műsorban eddig többek között Brad Pitt, Elvis Presley, és Kate Winslet külső vonásait próbálták kialakítani az egyes szereplők arcán. Hasonló képek vannak a ProSieben Amerikából vásárolt sorozatában, a The Swan (Hattyú) című átváltoztató show-ban. A műsorba külsejükkel elégedetlen nők jelentkezhettek, hogy igénybe vegyék a tévések biztosította pszichiátereket, plasztikai sebészeket, fogorvosokat, kozmetikusokat, személyi edzőket, akik segítenek igazi szépséggé tenni az önkénteseket. A legjobban sikerült metamorfózis alanyának pedig modellszerződést is felkínálnak.
A műtétek, illetve átváltozások közvetítése magas nézettségük miatt a tévék számára sikert jelent, a plasztikai sebészek társasága azonban ellenzi a munkájukat is érintő valóságshow-kat. A protestáló orvosok szerint ezek a műsorok lejáratják őket és szakmájukat.
"Mi orvosi feladatokat végzünk, pácienseket kezelünk, és nem áruljuk a szépséget" - mondta Constanze Neuhann-Lorenz, a német plasztikai sebészek szövetségének rangidős elnöke. "Védjük meg magunkat attól, hogy méltatlan üzletetet folytatók kezeibe kerüljünk, akik hazug képet festenek rólunk" - tartalmazza a 120 plasztikai sebész által aláírt tiltakozó levél.
A német médiafelügyelet álláspontja "bizonyos határokat tiszteletben kell tartani", még egy olyan iparágban is, amelynél elmosódnak a magánszféra és a közszféra határai.
"A plasztikai operációk bemutatása sértheti az emberi méltóságot, még akkor is ha a műtét alanyának semmi problémája nincs a sugárzással. ... Alapvetően azoknak a végső határoknak a tiszteletben tartásáról van szó, amelyek átlépése érinti az emberi méltóságot" - nyilatkozta Wolfgang Thaenert, a német állami médiatanács vezetője.
[origo]
|