ok.hu





Építészettől tárgykultúráig minden, ami szemnek ingere!



A rovat hírei


"Tarány Tomit megviselte, hogy kiejtett minket" - a Rocktenors az X-Faktorról

Két magyar hely vezeti a világ száz legjobb bárjának listáját

"Álmodtam is a Sírhant művek szereplőivel" - Marina Salas, A bárka szereplője

Ha nem a panel nyer: kísérleti lakótelep Óbudán

"Egyszer sem jutott eszembe a 25 millió" - Ádám, az Éden Hotel stratégája
Gyorskeresés









Újabb médiapuccsal vádolják az orosz kormányt
2003. június 24., kedd, 11:26|Utolsó módosítás: 2003. szeptember 29., hétfő, 17:06

A cikk betűmérete:kisebbnagyobb

A nézők érdekeire hivatkozva a médiaügyekért felelős moszkvai minisztérium június 22-én bezáratta a TVS nevű független csatornát, amit a döntést bíráló kommentárok az állam által végrehajtott újabb médiapuccsnak tartanak.


A fizetési nehézségekkel küszködő orosz TVS vezetője, Jevgenyij Kiszeljov pénteken kapta az első figyelmeztetést, hogy hamarosan felfüggeszthetik az országosan sugárzó állomást, amelynek műsorát néhány nappal korábban már törölték a moszkvai kábelhálózatból. A június 22-én, vasárnap hajnalban beszüntetett adó több alkalmazottját mégis váratlanul érte a központi hatalom döntése. A reggeli kezdéshez beosztott dolgozók csak munkába menet, a rádióban hallották, hogy a TVS műsorát egy állami sportcsatorna adásával váltották fel.

 

A médiaügyekért felelős moszkvai minisztérium közleménye szerint a döntést többek között a TVS belső vitákhoz vezető, közismerten nehéz anyagi helyzete indokolta, amelyről a sajtó is többször cikkezett. "A TVS nem tudta teljesíteni a minőségi műsorszolgáltatás iránti követelményeket, valamint pénzügyi, szakmai és irányítási válságba süllyedt. ... Ebben a helyzetben meg kellett védeni a nézők érdekeit, és figyelembe kellett venni a törvényeket" - tartalmazza a minisztériumi indoklás.

 

A csatorna helyzetét különösen részvényeseinek konfliktusai és a pénzhiány nehezítették. Miközben a tulajdonosok egymással harcoltak, a csatorna alkalmazásában álló sofőrök sztrájkoltak, az újságíróknak pedig több havi fizetéssel tartozott a TVS, amely már a telefonszámláit sem egyenlítette ki - írta a BBC.

 

A TVS problémái ellenére több, függetlenek tartott újságíró első reakciója ellentmond a csatorna megszüntetését indokló hivatalos álláspontnak. A döntés utáni bíráló kommentárok szerint a lépés az állam által végrehajtott médiapuccs. "Ezután teljes monopóliuma lesz az államnak az országos csatornák piacán ... Olyan, mintha egy választáson egy kivételével az összes indulót kizárnák a versenyből" - értékelte az új helyzetet Alekszej Venediktov, a szókimondó stílusáról ismert Ekho Moszkvi rádióadó vezető szerkesztője. Kollégája, az éterből kitiltott TVS vezetője, Jevgenyij Kiszeljov szintén bírálta a döntést. A tévés ironikusan megjegyezte, hogy a kormánydöntés hatálybalépésének időpontja órára pontosan megegyezik Hitler Szovjetunió elleni váratlan támadásának évfordulójával, ami június 22-én hajnali négy órára esett.

 

A TVS stábja a kritika mellett elismerte, hogy komoly gondokkal küszködtek, de nem ezt tekintik az adóbeszüntetés fő indokának. Viktor Senderovics, a csatorna humoristája szerint ellenfeleiknek valószínűleg "jó érzékük van, hogy kivárják a csatorna természetes kimúlását". Senderovics, aki több évig vezetett szórakoztató műsorokat, azt nyilatkozta, úgy látja, ezek után nincs jövője az orosz televíziózásban.

 

A humorista és Kiszeljov pályája korábban is összeért; mindketten három privát tévécsatornát jártak meg az utóbbi években. Először, 2001-ben az állami Gazprom által átvett NTV-t hagyták el közösen, majd a frissen alapított TV6 nevű adónál dolgoztak, amely azonban 2002-ben beszüntette adását. Az újabb kudarc után Kiszeljov társaival létre hozta a TVS-t, amely egy évig működött.

 

A legutóbb felfüggesztett magánadó esetéhez hasonlóan az NTV és a TV6 átalakulásakor, illetve megszűnésekor is a szabad sajtó elleni támadással vádolták az orosz kormányt. A csecsen háborút és a Kremlt gyakran bíráló NTV-t azután hagyták el Kiszeljovék, hogy a magánadót kivásárolta a Gazprom nevű állami óriásvállalat, és a kritikák szerint TV6-os pályafutásuk alakulásában is szerepe volt a kormányzatnak. A Borisz Berezovszkij tulajdonában lévő TV6 végét az egyik, kormányzathoz kötődő részvényessel folytatott vita előzte meg, majd a moszkvai legfelsőbb bíróság gazdasági okokra hivatkozva megszüntette a csatornát, amelynek stábja jelentős részben volt NTV-s újságírókból állt.

 

Az elődei sorsára jutott TVS - amelynek sugárzási jogait a Jevgenyij Primakov volt miniszterelnököt is alkalmazó Media-Sotsium nevű nonprofit társaság birtokolja - a kommentártorok szerint szelídebb hangon számolt be a kormányzatot érintő hírekről, de Kiszeljov továbbra is fenntartotta magának a jogot, hogy vasárnapi hírmagazinjában kritizálja Vlagyimir Putyin orosz elnököt.

[origo]



Küldje tovább ismerősének!

Írjon nekünk! Médiaajánlat Impresszum Adatvédelem!

Iratkozzon fel RSS-hírcsatornáinkra!

Az [origo] kiadója az Origo Zrt. © Minden jog fenntartva



Időjárás

Hőmérséklet:
min: 5 , 10 °C
max: 12 , 17 °C

Változékony, hűvös idő
tovább



Fórum

TV-csatorna/műhold TOP-lista..
Miért fontos a hírolvasók/bemondók személye?
Csillagkapu-Stargate
BEUGRÓ.
Fáj? Cserélő topik


TIPP


jegyfoglalás


popsztárok


képeslapküldés


LINKCENTRUM


szex


férfiaknak


nőknek


HETI TOPLISTA


Shakira


Angelina Jolie


Görög Zita


Most keresik a többiek!