Szórakozás
Mozi
Filmklub
Zene
AXEtázis
Tévé
Könyv
Vendégszoba
DVD/VHS
Moziműsor
Tv-műsor
monotone
Galéria
Film kvízek
Horoszkóp
Képeslapküldés
Operátor logók



Építészettől tárgykultúráig minden, ami szemnek ingere!


A rovat hírei


"Tarány Tomit megviselte, hogy kiejtett minket" - a Rocktenors az X-Faktorról

Két magyar hely vezeti a világ száz legjobb bárjának listáját

"Álmodtam is a Sírhant művek szereplőivel" - Marina Salas, A bárka szereplője

Ha nem a panel nyer: kísérleti lakótelep Óbudán

"Egyszer sem jutott eszembe a 25 millió" - Ádám, az Éden Hotel stratégája
Gyorskeresés









Az Egy csodálatos elme nyerte az Oscar-díjat
2002. március 25., hétfő, 6:48|Utolsó módosítás: 2002. március 25., hétfő, 12:55

A cikk betűmérete:kisebbnagyobb

Az Egy csodálatos elme című film nyerte a legjobb film díját az idei Oscar-díjkiosztó gálán. A 74. Oscar-díjátadáson az afro-amerikai színészek örülhettek, hiszen Denzel Washington a legjobb férfi, míg Halle Berry a legjobb női alakításért járó aranyszobrocskát vihette haza. Az este nagy vesztese A Gyűrűk Ura lett, amely ugyan 4 díjat is kapott, ám a legfontosabb kategóriákban elbukott vetélytársaival szemben.

Julia Washingtonnal együtt örült a díjnak

Az Oscar-gála, mint minden évben, idén is a sztárok bevonulásával kezdődött. A vörös szőnyegen riporterek hada próbálta elcsípni pár mondat erejéig a csodálatos ruhakölteményekben megjelenő színésznőket és a szmokingban pózoló színészeket. A legnagyobb feltűnést Halle Berry keltette, akinek áttetsző ruhája vonzotta a férfiszemeket. A tavalyi győztes Julia Roberts a szolid elegancia jegyében feketébe öltözött. Cameron Diaz mindenkit meglepett hálóingre emlékeztető kreációjával, amelynek ékessége egy drágakövekkel kirakott öv volt.

Rendkívül szigorú biztonsági intézkedéseket hoztak az idei díjátadóra. Több utcát is lezártak az eseménynek először helyt adó Kodak színház körül. A gálát Tom Cruise nyitotta meg, aki Hollywood terrortámadás utáni jövőjéről elmélkedett. A Vanília égbolt sztárja szerint a színészek munkája a tragédiát követően fontosabb lett, mint valaha volt. A New York-i tragédiáról beszélt a díjátadón Woody Allen is, akinek feltűnése hatalmas meglepetést keltett a jelenlevők között. A színész-rendező még sohasem vett részt a gálán, még akkor sem, amikor az Akadémia Oscar-díjjal jutalmazta munkáját. Nem csoda, hogy Allent felállva, ovációval köszöntötte a közönség, aki humorral fűszerezett monológjában szeretett városáról mesélt a világnak.

Az idei gála házigazdája Whoopi Goldberg volt, aki a Moulin Rouge filmet idéző belépőt produkálva, revütáncosnak öltözve a magasból ereszkedett a színpadra. Goldberg ezután sem hazudtolta meg önmagát, ugyanis végigpoénkodta konferanszát..

Az est első díját a Traffic című filmért tavaly a legjobb mellékszereplő Oscar-díját bezsebelő Benicio Del Toro adta át a legjobb női mellékszereplő kategóriában. A szakértők már a gálát megelőzően is az Egy csodálatos elmében Alicia Nasht játszó Jennifer Connellyt kiáltották ki a legnagyobb esélyesnek, az Akadémia pedig igazolta a papírformát. A legjobb férfi epizódszereplő a Moulin Rouge-ban is remeklő Jim Broadbent lett az Iris című életrajzi drámában nyújtott alakításért.

Halle Berry férjével ünnepelt

A legjobb külföldi filmek kategóriában a bosnyák háborús szatíra, a Senkiföldje a Golden Globe után az Oscart is elhalászta az esélyesebbnek tartott Amélie csodálatos élete elől. A franciák így csalódottan távozhattak Los Angelesből, hiszen a négy jelölésükből végül egyet sem sikerült díjra váltaniuk.

Az idén életre hívott animációs Oscar-díjat a kritikusok és a közönség nagy kedvencének számító Shrek érdemelte ki. A sikerrel a mozit gyártó Dreamworks hatalmas fegyvertényt hajtott végre, a stúdió Katzenberg vezette animációs részlege ugyanis a fő konkurens Disney orra elől happolta el az aranyszobrocskát.

A technikai díjak a Bruckheimer produkcióban készült háborús filmekhez vándoroltak, sőt a legjobb vágó Oscarját is A Sólyom végveszélyben című filmben dolgozó olasz Pietro Scalia vihette haza.

A Gyűrűk Ura alkotói hiába reménykedtek a "menybemenetelben", amire 13 Oscar-jelölésük predesztinálta őket. Peter Jackson stábjának végül a vizuális effektekért és a sminkekért járó díjak mellett csak két értékesebb aranyszobrocska jutott. A legjobb fényképezésért Andrew Lesnie operatőrt, míg a legjobb filmzenéért Howard Shore zeneszerzőt jutalmazta az Akadémia. A Moulin Rouge csapata sem érezhette elégedettnek magát a díjátadót követően. Baz Luhrmann musicalje csak a jelmezekért és a díszletért kapott Oscar-díjat.

Nagy álma teljesült az idei Oscaron Randy Newman zeneszerzőnek, aki 16 korábbi jelölése után végül a kezébe vehette az aranyszobrocskát. A Hollywoodban elismert és foglalkoztatott komponistának a Szörny Rt. című animációs filmhez komponált If I Didn't Have You című műve nyert a legjobb betétdal kategóriában.

Az este legnagyobb ovációját a szakma két nagy öregjének, Robert Redfordnak és Sidney Poitier-nek életmű-Oscarral való kitüntetése váltotta ki. A színház közönség állva ünnepelte a színészlegendákat. Redfordnak Barbra Streisand, míg Poitiernek szakmai örököse, Denzel Washington adta át a díjat.

Senki sem gondolta volna, hogy az Oscar-díj átvételekor túl lehet szárnyalni a Szerelmes Skakespeare című filmért kitüntetett Gwyneth Paltrow zokogós magánszámát. Idén a legjobb női főszereplő aranyszobrocskáját kiérdemlő Halle Berrynek mégis sikerült. A Monster's Ball című moziért kitüntetett színésznő szinte sokkot kapott, amikor Russell Crowe az ő nevét olvasta fel a borítékból. "Oh, Istenem. Sajnálom. Ez a pillanat túlnő rajtam. Ez a pillanat Dorothy Dandridgé, Lena Horné, Diahann Carollé és mindazoké a névtelen és arctalan fekete nőké, akik előtt a ma estének köszönhetően megnyíltak az ajtók" - mondta a meghatódott és könnyeivel küszködő Berry.

Az afro-amerikai sztárok diadalmenete nem ért véget Berry díjával. Julia Roberts ugyanis jó barátjának, Denzel Washingtonnak adhatta át a legjobb férfi főszereplőnek járó aranyszobrocskát. Washington díjával az idei Oscar-gála beírta magát a történelembe, hiszen ezt megelőzően még sohasem fordult elő, hogy a mindkét díjazott színesbőrű lett volna.

A legjobb rendezők versenyfutásából az Egy csodálatos elme rendezője, Ron Howard került ki győztesen. Howard olyan neveket utasított maga mögé, mint Robert Altman, Ridley Scott, David Lynch vagy Peter Jackson.

Az Oscar-est nagy győztese, Ron Howard

Howard győzelme már előrevetítette a legjobb film díjának sorsát, hiszen az esetek döntő többségében az Akadémia a legjobb film direktorának ítéli oda az aranyszobrocskát. A tendencia idén is beigazolódott, és az Egy csodálatos elme kapta a legjobb filmnek járó Oscar-díjat. A döntés annak fényében nem számít meglepetésnek, hogy a díj történetében eddig legtöbbször életrajzi filmeket jutalmazott az Akadémia. Ez a tény valószínűleg nem nyújt vigaszt A Gyűrűk Ura hatalmas rajongótáborának, akik már csak abban bizakodhatnak, hogy a trilógia következő két része kielégíti majd Oscar-vágyaikat.

A 74. Oscar-díjkiosztó gála nyertesei:

Legjobb film:
Egy csodálatos elme

Legjobb rendező:
Ron Howard (Egy csodálatos elme)

Legjobb férfi főszereplő:
Denzel Washington (Kiképzés)

Legjobb női főszereplő:
Halle Berry (Monster's Ball)

Legjobb férfi epizódszereplő:
Jim Broadbent (Iris)

Legjobb női epizódszereplő:
Jennifer Connelly (Egy csodálatos elme)

Legjobb külföldi film:
Senkiföldje (bosnyák), rendezte: Danis Tanovic

Legjobb animációs mozifilm:
Shrek

Legjobb eredeti forgatókönyv:
Julian Fellowes (Gosford Park)

Legjobb adaptált forgatókönyv:
Akiva Goldsman (Egy csodálatos elme)

Legjobb operatőr:
Andrew Lesnie (A Gyűrűk Ura)

Legjobb filmzene:
Howard Shore (A Gyűrűk Ura)

Legjobb betétdal:
If I Didn't Have You (Szörny Rt.). Zenéjét és szövegét szerezte: Randy Newman

Legjobb vágás:
Pietro Scalia (A Sólyom végveszélyben)

Legjobb díszlet:
Catherine Martin és Brigitte Broch (Moulin Rouge)

Legjobb jelmez:
Catherine Martin és Anus Strathie (Moulin Rouge)

Legjobb smink:
Peter Owen és Richard Taylor (A Gyűrűk Ura)

Legjobb hang:
Michael Minkler, Myron Nettinga és Chris Munro (A Sólyom végveszélyben)

Legjobb hangvágás:
George Watters II és Christopher Boyes (Pearl Harbor)

Legjobb vizuális effektek:
Jim Rygiel, Randall William Cook, Richard Taylor és Mark Stetson (A Gyűrűk Ura)

Legjobb dokumentumfilm:
Murder On A Sunday Morning

Legjobb rövid dokumentumfilm:
Thoth

Legjobb rövidfilm:
The Accountant

Legjobb animációs rövidfilm:
For the Birds

Életmű-Oscar-díj:
Robert Redford és Sidney Poitier

Korábban:
13 Oscar-díjra jelölték A Gyűrűk Urát

Ajánlat:
Az Oscar-díj hivatalos honlapja

Nem hiányzik a könyvespolcáról?
Oscar-díjasok

[origo]



Küldje tovább ismerősének!

Írjon nekünk! Médiaajánlat Impresszum

Az [origo] kiadója az Axelero Rt. © Minden jog fenntartva Adatvédelem



Fórum

zsofleshy és Gunner chattopicja
Látta már valaki a moziban?
Camera Obscura Filmklub
Háborús filmek
Fáj? Cserélő topik


Arnold Schwarzenegger

moziműsorok

Indiana Jones

Angelina Jolie

filmes magazinok

Laurence Fishburne

mozik

filmek

filmszemlék

dvd- és videovásárlás