Az MTI tudósítása szerint - bár az írónő egy osztrák hírügynökségnek tett nyilatkozatában kijelentette, hogy természetesen nagyon örül a díjnak - egészségi okok miatt mégsem kívánja azt személyesen átvenni.
Jelinek maga is hangot adott meglepetésének, mindazonáltal kijelentette, hogy semmi értelme a színlelésnek, ő bevallottan tart attól, hogy a Nobel tehertételt jelent majd számára. Elmondása szerint nem tartja magát alkalmasnak arra, hogy nyilvánosság elé ráncigálják, mert fenyegetve érzi ott magát.
A hírügynökségnek megismételte a svéd rádióban tett nyilatkozatát, miszerint egészségi okok miatt nem kíván részt venni a Nobel-díj átadási ünnepségén. Ezt a Svéd Királyi Akadémia titkára már tudomásul is vette.
Az osztrák hírügynökség kérdésére Jelinek kifejtette azt is, nem szeretné, ha a díjának valamilyen jelentősége lenne Ausztriával kapcsolatban, mert távolságot akar tartani a mostani kormánytól, s nem biztos benne, hogy mindazok, akik most vele ünnepelnek, a valóságban is boldogok a hír hallatán. Az írónő a Szabadságpárt négy évvel ezelőtti kormányra kerülésekor kérte, hogy színdarabjait Ausztriában ne mutassák be nagyközönség előtt, ezzel kívánván kifejezni ellenszenvét és egyet nem értését a kormánnyal szemben.
Úgy tűnik, az írónő aggodalmai nem alaptalanok, hiszen Helene Patrik-Pable, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) kulturális kérdésekkel megbízott szóvivője máris nyilvánosan reagált az írónő kitüntetésére: "Elfriede Jelinek évek óta élvezettel rántja sárba Ausztriát". Véleménye szerint valóban nem lehet zavartalan Jelinek öröme, mert a Nobel-díjnak köszönhetően szélesebb nemzetközi olvasóközönséghez jut majd el, és így tovább terjed az általa alkotott bizarr Ausztria-kép - jelentette az MTI.
A Rómában tárgyaló Heinz Fischer köztársasági elnök szívből jövően gratulált az írónőnek, a Nobel-díj véleménye szerint egyben Ausztriának is megtiszteltetést jelent. A szabadságpártiakkal koalícióban kormányzó Osztrák Néppárt (ÖVP) kulturális ügyekben illetékes szóvivője hangsúlyozta: Ausztria büszke lehet arra, hogy egy osztrák írónő kapta meg az irodalmi Nobel-díjat. A zöldek kulturális kérdésekkel foglalkozó szóvivője szerint pedig a Nobel-díj Jelinek társadalmi elkötelezettségének a nemzetközi elismerését is jelenti.
"Elfriede Jelinek műveinek radikális költői nyelvezete ragadta meg a stockholmi bizottságot" - nyilatkozta az MTI-nek Kertész Imre. Hazánk egyetlen irodalmi Nobel-díjasa az írónő életművéből külön kiemelte A zongoratanárnő című regényt, valamint a Lust (A vágy) című művet, mely eddig még nem jelent meg magyar nyelven. "Ez egy elég kemény könyv, a fogyasztás pornográfiáját" tűzi tollhegyre - fogalmazott Kertész a könyv kapcsán. A 2002. év irodalmi Nobel-díjasa elkötelezett írónak nevezte Jelineket, baloldali múlttal, amelyet sohasem tagad meg. Kertész Imre szerint immár tendencia, hogy a stockholmi bírák olyan írókat keresnek, akik kiállnak azért, amit gondolnak, s Jelinek is ilyen alkotó.
[origo]
|