A Los Angeles-i Staples Centerben tartották meg, helyi idő szerint február 21-én este a 2001. évi Grammy-díjkiosztót. A világ legfontosabb zenei eseménye idén Eminem jegyében zajlott: ő volt az első számú beszédtéma, titkon mindenki valami szaftos botrányban reménykedett. Ez azonban elmaradt, a 28 éves detroiti rapper magához képest visszafogott volt. Eminem Grammy-mérlege: néhány száz ellentüntető, egy duett Elton Johnnnal és három Grammy-díj.
Fotó: Reuters
Már az idei, sorrendben 43. Grammy-díjkiosztó előtt hetekkel arról cikkeztek az Egyesült Államokban, hogy az idei év vízválasztó lesz a világ legfontosabb zenei eseményének történetében: vagy felveszi a lépést végre a mindenkori kurrens zenei trendekkel vagy marad végleg az a konzervatív ízlést és hozzá nem értést tükröző, szinte már anakronisztikus - és ami a legrosszabb, végtelenül ciki - kirakatünnep, amely az elmúlt évtizedekben gyakran vált köznevetség tárgyává. (Csak néhány elrettentő példa: a Beatles mindössze 4 Grammyt nyert a hatvanas években, a Rolling Stonesnak 1995-ig kellett várni az első Grammyre, 1989-ben a Jethro Tull nyert hard rock/heavy metal kategóriában a Metallica ellenében, egy évvel később pedig a Milli Vanilli duót választották az év felfedezettjének, amire még az sem mentség, hogy az csak később derült ki, valójában nem is ők énekeltek a lemezükön.) Ugyanakkor az is megállapítást nyert, hogy a Grammy jövőjének záloga Eminem. A detroiti rapper The Marshall Mathers LP című második albumát imádja a közönség és a kritikusok, míg a szövegeit és megnyilvánulásait egyes társadalmi csoportok élesen elítélik. Íme, egy igazán ellentmondásos előadó - vajon be meri-e őt vállalni a Grammy? Nos, Eminemet négy kategóriában jelölték, ez már egy fél igen.
Fotó: Reuters
"Toleranciára nevelni toleranciával lehet" - mondta megnyitó beszédében Michael Greene, a NARAS elnöke, és ennek jegyében Eminem négy lehetséges díjából hármat meg is nyert: övé lett a legjobb rapalbumért, a legjobb szóló rap produkcióért, illetve a legjobb rap produkcióért járó Grammy. Úgy tűnik tehát, a díjakat odaítélő National Academy of Recording Arts & Sciences (NARAS) szavazati joggal rendelkező tagjai megértették az idők szavát. De ez csak a látszat. Mert Eminem mindent elnyerhetett ugyan saját műfajában, a legfontosabb díjat, az év albuma Grammyjét, amelyre szintén esélyes volt, mégsem ő kapta meg, hanem a Steely Dan Two Against Nature című lemeze, amit a veterán dzsesszrock zenekar 19 év szünet (!) után tavaly jelentett meg. A Steely Dan további két Grammyt nyert: egyet a legjobb pop produkcióért, egyet a legjobb énekes popalbumért - joggal csóválhatjuk a fejünket értetlenségünkben.
Valójában tehát semmi sem változott, szó sincs arról, hogy a Grammy őszintén "fiatalodott" volna, vagy hogy a NARAS tagjai jobban átlátnák, mi folyik körülöttük a könnyűzenében: csupán kétségbeesve loholnak a divatok (és saját hitelük) után, amennyire korlátoltságuktól telik. Eminem művészetét pedig nem értik, csupán egy populista gesztust tettek. Tisztánlátásukat továbbra is gátolja akadémikus hozzáállásuk a popzenéhez.
Bizonyságul álljon itt az eddig nem említett, fontosabb kategóriák nyerteseinek listája:
Az év felvétele U2: Beautiful Day
Az év dala U2: Beautiful Day
Legjobb új előadó Shelby Lynne
Legjobb női pop produkció Macy Gray: I Try
Legjobb férfi pop produkció Sting: She Walks This Earth (Soberana Rosa)
Legjobb dance felvétel Baha Men: Who Let The Dogs Out
Legjobb női rock produkció Sheryl Crow: There Goes The Neighborhood
Legjobb férfi rock produkció Lenny Kravitz: Again
Legjobb rock produkció U2: Beautiful Day
Legjobb rock album Foo Fighters: There Is Nothing Left To Lose
Legjobb alternatív zenei album Radiohead: Kid A
Legjobb női r&b produkció Toni Braxton: He Wasn't Man Enough
Legjobb férfi r&b produkció D'Angelo: Untitled (How Does It Feel)
Legjobb r&b produkció Destiny's Child: Say My Name
Legjobb r&b dal Destiny's Child: Say My Name
Legjobb r&b album D'Angelo: Voodoo
Ami a Grammy-gálát illeti, a szervezők hiába reménykedtek abban, hogy Eminem, aki The Real Slim Shady című slágerében kijelentette, hogy magasról tesz a Grammyre, megajándékozza őket valami "cool" botránnyal: a rapper illedelmesen megköszönte a díjait, előadta Stan című dalát a nyíltan homoszexuális Elton Johnnnal, nagy rajongójával (ügyes húzás, semmi több), aztán hazament. A Staples Center előtt mintegy kétszáz meleg tüntetett ellene - nekik legalább esemény volt az a nap.
[origo]
Ajánló:
Idén 100 kategóriában osztottak ki arany gramofont.