Az Everestre is felviszik az olimpiai lángot

Vágólapra másolva!
Az olimpiák történetének leghosszabb útját teszi meg a jövő évi játékok lángja, mielőtt augusztusban Pekingbe ér: a szervezők csütörtöki bejelentése szerint az ötkarikás jelképhez kapcsolódó hagyományos váltófutás öt kontinenst érintve 137 ezer kilométeres lesz és olyan, politikailag érzékeny pontokon is áthalad majd, mint Tajvan és Tibet. Előbbi ugyanakkor máris jelezte: nem kíván az útvonal része lenni.
Vágólapra másolva!

A Kínai Kommunista Párt és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság vezetőinek jelenlétében tartott sajtótájékoztatón elárulták: a 130 napos staféta csúcseseménye az lesz, amikor a láng érinti a világ legmagasabb pontját, a Mount Everestet.

A 8848 méter magas hegycsúcs Tibetben fekszik, amely 1950 óta áll kínai megszállás alatt. A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg akkor hatolt be az államba, amelynek vallási és politikai vezetője, a dalai láma kilenc évvel később - az 1959 márciusában kirobbant fegyveres felkelés bukása után - Indiába menekült, s azóta is ott él. A harcokban és az azt követő megtorlásokban több mint 200 ezer ember vesztette életét és a 6 ezer buddhista kolostor közül csupán 26 maradt épen.

A Tajvani Olimpiai Bizottság vezetője, Caj Csen-vej az útvonal nyilvánosságra kerülte után máris jelezte: országa nem kíván részese lenni a stafétának, mert az szerintük sérti Tajvan szuverenitását, főleg azért, mert mint kínai állomás szerepel a programban.

A lángot hagyományosan az ókori játékok helyszínén, a görögországi Olümpiában gyújtják meg, majd - érintve többek között Párizst, San Franciscót, Buenos Airest, a pakisztáni Iszlamabádot és az észak-koreai Pjongjangot - átszeli a Földet és 2008. augusztus 8-án érkezik meg Pekingbe.

Forrás: EPA

Az athéni olimpia lángja

A "harmonikus utazás" jelzővel illetett és a "Gyújtsd meg a szenvedélyt, osztozz az álomban" mottó alatt futó váltó fáklyáját is csütörtökön mutatták be: a vörös-ezüst színű fáklya 72 centiméter hosszú és hagyományos kínai felhőmintákkal díszített.