 |
 Di Biagio, Pessotto és Del Piero (b-j) rohan örömében a képen nem látható Toldo felé a tizenegyespárbaj megnyerése után |
"Mesés!" - ez az egyetlen szó olvasható hatalmas betűkkel az Il Messaggero pénteki címlapján, de a többi olasz napilap is szűkszavú egyszerűséggel fogalmazza meg első oldalain a hihetetlen örömöt a labdarúgó Európa-bajnokság elődöntőjében a hollandok ellen kiharcolt továbbjutás miatt.
"Hihetetlen ez az Itália" - írja a La Repubblica, amely "harcos hangyáknak" nevezi az olasz csapat tagjait. A győzelemhez persze olyan holland válogatott is kellett, amely elvesztette irányzékát és fejét - teszi hozzá az újság. Amikor hosszabbításra és tizenegyesekre kerül sor, jogos, hogy az jusson tovább, aki többet szenvedett és kevesebbet hibázott. Az olasz csapatot napokig "cinikusnak" nevezték, s most "filozófiai iskolát" váltott, átment sztoikusba - olvasható a lapban.
 |
 Felejthetetlen kép lesz, az biztos: Toldo De Boerra szakosodott csütörtökön |
A La Stampa egész oldalt szentelt az "est hősének", Toldónak, aki "szemléletbeli forradalmat" vitt véghez, bebizonyítva: a kapus többet ér, mint a csatár, nem lő gólt ugyan, de lehúzza a redőnyt.
Ugyanez a lap két vezércikket is szentel az eseménynek. Az egyik a "Győzelem olasz módra" címet viseli, és szerinte: örülni kell annak, hogy ilyen "hősiesen szégyenletesen", avagy ilyen "szégyenletesen hősiesen" arattak diadalt. "Boldogok vagyunk, mi olaszok, hogy a játékvezetők és az államkincstár által csontig adóztatva is sikerült átvernünk valamilyen formában a hollandokat... folyton borotvaélen táncolunk azzal a gyermeki biztonsággal, hogy úgysem esünk le soha onnan" - írja a kommentátor.
A másik cikk így fogalmaz. "Mi vagyunk a legügyesebbek a világon, amikor reménytelen, nehéz és kiszámíthatatlan körülmények között kell győznünk. A viszontagságok feltámasztanak minket."
A Corriere della Sera "Kék csodáról" ír. Csoda például, hogy harminckét esztendő után Olaszország ismét döntőt játszik, oly módon, hogy a torna szervezőit, Belgiumot és Hollandiát egyaránt megverte, meghazudtolva minden korábbi előrejelzést. "Meglehet, az olasz módon folytatott játék esztétikai szempontból vitatható, de az idők során sikerült mégis megőriznie azt a nagyszerű hatékonyságát, amely lehetetlen vállalkozásokra is képessé teszi" - írja a tudósító, aki ezt a mérkőzést az olaszok "Fort Alamójának" nevezi (utalás arra a texasi erődre, amelyet a múlt században maroknyi amerikai védett a mexikói hadsereg túlerejével szemben).
Dino Zoff szövetségi kapitányt azonban korántsem dicsérik annyira, mint a játékosokat. A lapok sejteni engedik: a csapat nem miatta, hanem az általa kidolgozott taktika "ellenére" juthatott be a döntőbe. Főleg azt vetik a szemére, hogy Tottit kivette a kezdő csapatból, megtörve azt a taktikai egyensúlyt, amely a korábbi mérkőzések sikereit lehetővé tette.
Markus Merk, a holland-olasz elődöntőnek játékvezetője elégedett a teljesítményével. - Én vagyok saját magam legszigorúbb kritikusa - mondta a 38 éves bíró -, de azt hiszem, hogy méltóképpen képviseltem Németországot.
Merket az olaszok részéről több támadás érte, a kapus Francesco Toldo kijelentette, hogy az első félidőben ellenük fújt. Kiállította Zambrottát, és megítélt egy büntetőt a hollandok javára. - Az első 11-es is teljesen jogos volt. A mezrángatás egyértelmű szabálytalanság. Újra és újra megadnám a büntetőt - nyilatkozott a civilben fogorvos Merk, aki szerint a második 11-esről, amikor a 62. percben Iuliano Davidsot buktatta, nem is volt vita, az olasz játékosok sem reklamáltak.
- Mindig óvatosan bánok a jelzőkkel, de egy ilyen drámai fordulatokban bővelkedő Európa-bajnoki elődöntőről csak szuperlatívuszokban lehet beszélni.
Hollandiában több mint 100 személyt tartóztattak le a meccs után. Az Eb-szervezők bejelentése szerint a futballhuligánok több helyen összecsaptak a rendfenntartókkal, akik közül egy súlyosan megsérült. A legtöbb munkája Amszterdamban, a mérkőzés helyszínén volt a rendőrségnek. Elsősorban az olasz drukkereket kellett megvédeniük a csalódott hazai szurkolóktól. Hágában és Utrechtben is összecsaptak a randalírozók a rendfenntartókkal. A holland-német határon fekvő Nimwegenben az éttermek és a szórakozóhelyek kénytelenek voltak előbb bezárni, mert a huligánok ablakokat és kirakatokat törtek be.
 |
 A poszt-Bergkamp Oranje kora következik |
Dennis Bergkamp az Olaszország elleni elvesztett elődöntő után megerősítette, hogy többet nem lép pályára a holland labdarúgó-válogatottban.
- Ez volt az utolsó mérkőzésem a nemzeti tizenegyben - mondta a 31 éves játékos. - Az én koromban már több időre van szükség a regenerálódáshoz, és többet szeretnék a családommal lenni.
Az angol Arsenal 79-szeres válogatott támadója már az Európa-bajnokság előtt jelezte, hogy a repüléstől való félelme miatt nem játszik a 2002-es világbajnoki selejtezőkön. Később, a jugoszlávok legyőzését követő eufóriában elgondolkodott azon, hogy pszichiáterrel kezelteti fóbiáját, most azonban ismét visszakozott, és követte a meccs után közvetlenül lemondó Frank Rijkaard szövetségi kapitányt.
A londoni fogadóirodák szerint Franciaország a labdarúgó Európa-bajnokság döntőjének esélyese. A franciák győzelmére 1,53 a nyereményszorzó, ugyanennyi, ha a világbajnok válogatott a rendes játékidőben nyer. Aki az olaszok elsőségére tippel, feltett tétje 2,37-szeresét nyerheti vissza. Dino Zoff csapatának 90 perc alatt elért győzelmére 3,2-es tétszorzóval lehet fogadni, a döntetlenre háromszoros az odds.
(MTI)