


|
 |
 |
 |
 |
A nagy generáció búcsúja
A Román Labdarúgó-szövetséget 1909 októberében alapították, 1930-ban lépett be a FIFA-ba, s 1955-ben az UEFA-ba. A válogatott nem tekinthet vissza nagy nemzetközi sikerekre, a második világháború óta csak négyszer sikerült kijutnia a világbajnokságra (igaz, ebből három az 1990?1998-as időszakra esett), ahol sohasem jutott a negyeddöntőnél messzebbre, s az Európa-bajnokságokon sem vitézkedett eddig túlságosan. 1960-ban a negyeddöntőben, négy évvel később az első fordulóban estek ki a románok, s egészen 1984-ig kellett arra várniuk, hogy kijussanak a kontinensviadalra. Akkor a hetedik helyet végeztek, ami azóta is legjobb Eb-eredményüknek számít. Az elmúlt több mint másfél évtizedben csupán egyszer verekedték ki maguknak a nyolcas (illetve akkor már tizenhatos) döntőbe jutást, ám 1996-ban nem jutottak tovább kvartettjükből, mivel Franciaország és Spanyolország megelőzte őket.
A nyári Európa-bajnoki belépőhöz szükséges helyezést a mi csoportunkban, azaz Magyarország, Portugália, Szlovákia, Liechtenstein és Azerbajdzsán társaságában vívták ki a románok. Első találkozójukon, az önbizalom-növelőnek szánt Liechtenstein elleni összecsapáson gólparádét rendeztek, mivel a hercegség legjobbjait 7?0-val küldték vissza nyugatra. A sikerből a legnagyobb részt a mesterhármast szerző Adrian Ilie vállalta, de a többiek is alaposan kitettek magukért. Következő meccsüket a legnagyobb vetélytárs, Portugália otthonában vívták, s nagy meglepetésre sikerült D. Munteanu kilencvenegyedik percben esett találatával 1?0-ra győzniük. A siker értékét még tovább növelte, hogy a hatvanötödik perctől, Rosu kiállításától kezdve emberhátrányban játszottak délkeleti szomszédaink. Pár nappal később hozzánk látogattak, s Magyarország Hrutka góljának köszönhetően elérte azt, ami a luzitánoknak nem sikerült, vagyis pontot rabolniuk a románoktól. Negyedik találkozójukat sem nyerték meg, pedig ekkor kötelező győzelmet, Szlovákia elpáholását szalasztotta el Victor Piturca kapitány alakulata. S noha a válogatott győzni tudott Azerbajdzsánban, nem várhatta túlzottan jó előjelekkel a továbbjutás szempontjából döntő fontosságú Románia?Magyarország presztízsmeccset Bukarestben, amire a felfokozott hangulat miatt nem is igényelt jegyet az MLSZ. A találkozó maga a várakozásoknak megfelelően igen paprikás légkörben zajlott, s a románok az első negyedórában szerzett két gólnak köszönhetően biztosan nyertek. Ez a találkozó egyébként arról is nevezetes volt, hogy ellenünk tért vissza a világbajnokság után a válogatottságtól visszavonult Gheorghe Hagi a román nemzeti tizenegybe.
Ez utóbbi három ponttal nagyjából korrigálták az ellenünk és a szlovákok ellen elhullajtott pontokat, s szorosan, egypontnyira a csoportelső portugálok mögött álltak. Miután kiütötték Azerbajdzsánt (4?0), az egy találkozóval kevesebbet játszó Ruí Costáékat megelőzve a 7. csoport élére álltak, s ebből a pozícióból a selejtezősorozat végéig nem is engedtek.
A portugálok hiába fektették kínkeservesen két vállra a szlovákokat, Popescuék is megtették ugyanezt, így a kilencedik játéknap előtt egypontnyi volt a Fernando Coutóékkel szembeni román előny. A Bukarestben, a Ghencea-stadionban rendezett mérkőzésen, melyre huszonhatezren látogattak ki, 1?1-es döntetlen született. A román gólt a jelentések szerint ugyan Ilie szerezte, de a játékosok kardoskodtak amellett, hogy ha csak alig is, de Hagi lábát érintette utoljára a labda. Mit nem tesz a tekintély? A döntetlennel gyakorlatilag biztossá vált a románok csoportelsősége, mivel az utolsó találkozójukon Liechtensteinbe látogattak, ami kicsit is komolyan vehető válogatottnak nem szokott nehézséget okozni. Így voltak ezzel Moldovanék is, 3?0-ra győztek, ami az első helyet, s az Európa-bajnokságra szóló repülőjegyet jelentette a csapatnak.
A sorsolás szeszélye folytán a kontinensviadal tizenhat együttese között Románia újra egy csoportba került Portugáliával, s melléjük sorsolták még Németországot és Angliát is, vagyis nem tűnik könnyűnek a román továbbjutás. Jenei Imre (merthogy ma már ő a román kapitány) mindenesetre bizakodik, de nagyon sok lehetőséget nem ad a válogatottjának arra, hogy összerázódjon júniusra, mivel egyelőre csak egyetlen felkészülési mérkőzés, a hollandok elleni május végi összecsapás időpontja ismert. A kontinensviadallal a Hagi-féle generáció is búcsúzik a nemzetközi futballtól, legalábbis most Petrescu, Popescu és maga Hagi is ezt állítja. De jól emlékezhetünk, hogy már a világbajnokság után is visszavonultak egyszer...
A selejtezőkön szerepeltek: Galca, Lupescu, Moldovan (10 mérkőzés), Petrescu, D. Munteanu (9), Gh. Popescu (8), Filipescu, Stelea (7), A. Ilie, Ciobotariu (6), Craioveanu, Ganea (5), Hagi, Lobont, Mihalcea, C. Munteanu, Nanu, Petre, Rosu (4), Contra, Sabau (3), Batrinu, Stinga (2), Florea, G. Popescu, Serban, Vladoiu (1).
A selejtezőkön gólt szereztek: A. Ilie (5 gól), Moldovan (4), D. Munteanu, Vladoiu (2), Gh. Popescu, C. Munteanu, Ciobotariu, G. Popescu (1). (FOCIVILÁG) |
|
 |
|